REKLAMA

Akcja „Pozwólmy Ziemi oddychać” w SP3

REKLAMA

PowiązaneTematy

Powietrze dobrej jakości – czyste i nieskażone – to priorytetowy temat naszych czasów, dominujący w przestrzeni mediów, dysput społecznych, politycznych, a nawet naukowych . Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku, zainspirowani propozycją nauczycieli, postanowili działać w tej kwestii.

Przystąpili bowiem do akcji „Pozwólmy Ziemi oddychać”, w ramach której na przestrzeni kilku miesięcy – od maja do grudnia 2022 r. – podjęli szereg działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w ich szkole i okolicy.
Na terenie SP3 posadzili nowe drzewa i krzewy, w tym owocowe, mając nadzieję, że przez kolejne lata nie tylko będą cieszyć oczy uczniów i mieszkańców Osiedla Łukasiewicza, ale dodatkowo – przynosić radość w postaci smacznych owoców.

W pracowniach szkolnych pojawiły się rośliny zielone w roli „klasowych oczyszczaczy powietrza”. Podobną funkcję mają pełnić wysiane i hodowane przez wszystkie klasy krzewinki lawendy, pozyskane w ramach szkolnego happeningu. Ponadto, uczniowie wzięli udział w pieszych rajdach połączonych z warsztatami ekologicznymi. Wymiar edukacyjny akcji został wzmocniony poprzez doświadczenia i pomiary prowadzone z użyciem modułowych pracowni przyrodniczych i sensorów do mierzenia poziomu zanieczyszczeń powietrza na lekcjach przyrody, biologii, fizyki, chemii czy geografii.

Nauczyciele wychowania fizycznego zweryfikowali, jak na przestrzeni tych kilku miesięcy zmieniała się wydolność uczniów. Podczas akademii podsumowującej całą akcję wręczono nagrody uczniom, którzy przygotowali najlepsze prace w konkursie na list lub komiks, nawiązujący do tematu całej akcji, a szkolne koło teatralne zaprezentowało inscenizację „Bajki o niskiej emisji spalin”. Wszystkie te działania nie mogłyby mieć miejsca, gdyby nie wsparcie finansowe w formie grantu, otrzymanego od Fundacji PKO BP.Czy społeczność szkolna mogłaby zrobić więcej dla Ziemi, a w konsekwencji dla siebie i przyszłych pokoleń? – takie pytanie, niczym nasiona lawendy, wykiełkowało w naszych umysłach. Pomysłów z SP3 jest jeszcze mnóstwo! Proces kiełkowania u lawendy trwa dość długo, ale efekty owego przeobrażenia są zdumiewające. Z pewnością tak samo wykiełkuje dbałość o naszą planetę w młodych ludziach SP3, którzy wiedzą co zrobić, by POZWOLIĆ ZIEMI ODDYCHAĆ! Może zainspirują innych młodych ludzi, a może ich szkoły, czy różne instytucje? Przecież czyste powietrze to nasza wspólna sprawa.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. Czy dzieci says:

  zostały poinformowane, że rząd N.Zelandii zamierza wprowadzić podatek od pierdzących krów i owiec? Bo one (krowy i owce – oczywiscie) niszczą środowisko 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 2. ekolog says:

  dlaczego nie zaprosili Grety,która przyleciałaby samolotem który „pozwala” oddychać ziemi? Ona by
  wyjaśniła jak chronić ziemię i jak oddychać by nie wydalać gazów i nie produkować dwutlenku węgla,który jest
  potrzebny by powstawał tlen.Czy młodzi wiedzą co to jest fotosynteza?

 3. M says:

  Super. Takie akcje powinny być robione zwłaszcza w szkołach położonych na osiedlach domków i wsiach. Tam gdzie stosuje się piece, kominki itp. Dodałbym do tego naukę prawidłowego palenia w piecu tj. metodą „od góry” i zaprosiłbym rodziców. I byłby komplet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU