777 lat temu ulokowano Płock

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podczas XXII Dni Historii Płocka obchodzimy również 777. rocznicę lokacji miasta. Historyczny punkt widzenia na tę rocznicę przedstawił doc. dr Leszek Zygner. 

W czwartek, 22 maja, w Muzeum Diecezjalnym doc. dr Leszek Zygner wygłosił prelekcję, traktującą o dokumencie lokacyjnym miasta. W swoim wykładzie podsumował pięćdziesięcioletnią pracę historyków nad tym dokumentem. – Jest to jedyny zachowany dokument lokacyjny na wczesnośredniowiecznym prawie polskim – mówił prelegent.

Lokację Płocka liczymy od 1237 roku, kiedy to biskup Piotr I wcielił dokument w życie. W swojej wypowiedzi historyk podkreślił postać biskupa Piotra, gdyż badania wskazują, że to on stoi za lokacją Płocka, a nie książę Konrad Mazowiecki. Leszek Zygner zwracał uwagę na wszechstronność i doskonałość działania biskupa, za którego czasów Płock był rzekomo wzorem we współpracy z różnymi narodami.

Kolejnym niuansem było nazewnictwo. Prelegent sygnalizuje, że Płock jest ulokowany na wczesnośredniowiecznym, a nie jak mawiano wczesnofeudalnym prawie. – Tym bardziej dokument ten wzbudza ciekawość historyków – wyznał. – Dokument był nawet przedmiotem sporu polsko-niemieckiego, który trwał przez około 20 lat. Był to spór bardzo intensywny, rozwiązany poprzez współpracę z niemieckimi badaczami – dodał.

Obok doc. dra Leszka Zygnera, głos zabrał ks. dr Dariusz Majewski, a muzyczną oprawę zapewnił Brass Quintet Canzona.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji