REKLAMA

Jak płocczanie poradzili sobie w walce o szablę Komendanta?

REKLAMA

W minioną środę w budynku pobenedyktyńskiego opactwa zajmowanego obecnie przez Muzeum Diecezjalne w Płocku odbył się finał konkursu „O szablę Komendanta”. Jak poradzili sobie płocczanie?

Dla wielu uczniów gimnazjów z całego Mazowsza 17 października był wyjątkowo wyczekiwaną datą. Tego dnia odbył się finał konkursu literacko-historycznego „O szablę Komendanta”. Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie Patria Polonia wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Płocku.

PowiązaneTematy

Sceną finału konkursu, dzięki życzliwości biskupa płockiego Piotra Libery, była Sala Barokowa płockiego Muzeum Diecezjalnego. Uczniowie walczący „O szablę Komendanta” musieli napisać tekst literacki w tematyce „Drogi do wolności”, w którym trzeba było opisać wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Uroczystość poprowadził płocki aktor Piotr Bała, a pierwszym z gości, który zabrał głos, był Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku, reprezentujący patrona honorowego, marszałka Adama Struzika.

– Pamiętajmy, że rok 2018 to jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Pamiętajmy o tym, że po 123 latach niebytu na mapie Europy dzięki integracji wszystkich środowisk, politycznych, społecznych, samorządowych, dziś my możemy się cieszyć jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości – zaznaczył Tomasz Kominek. – No i w końcu, to też szczególny rok, bo mamy jubileusz siódmej edycji konkursu „O szablę Komendanta”. Konkursu, który w mojej opinii zbliża nas do tej historii i tradycji, z której wszyscy jesteśmy dumni. Gratuluje organizatorom tej wspaniałej inicjatywy i miejmy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli wspólnie obchodzić jubileusz dziesięciolecia tego wspaniałego wydarzenia – opowiadał dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku.

Parę słów do zgromadzonych na sali powiedział również kapitan żeglugi śródlądowej Stanisław Fidelis. Wodniak w krótkim utworze przypomniał, że historia Płocka jest w dużej mierze Wisłą pisana i opisał smutek związany z powolnym obumieraniem życia toczącego się na wodach królowej polskich rzek. Kapitan wspomniał flisy, które zniknęły i roztoczył nostalgiczny obraz powiązania życia mieszkańców miast nadwiślańskich z rzeką.

Na koniec wystąpień głos zabrała przedstawicielka jurorów Anna Krusiewicz, która przyznała, że ocenienie nadesłanych prac okazało się dużym wyzwaniem, gdyż ogół prac prezentował bardzo wysoki poziom. Anna Krusiewicz zwróciła uwagę, że jurorzy z radością przyjęli fakt, że jeszcze są uczniowie, którzy z łatwością operują słowem i pięknie, a jednocześnie w prosty sposób, potrafią mówić o rzeczach bardzo ważnych.SKŁAD JURY:

  • ks. dr hab. prof. nadzw. Waldemar Graczyk – dyrektor Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk,
  • Anna Krusiewicz – nauczyciel konsultant w zakresie języka polskiego, historii i wos Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku,
  • Piotr Wodtke – Stowarzyszenie Patria Polonia.

Wyniki

W dalszej części uroczystości przedstawiciele organizatorów i patronów konkursu ogłosili zwycięzców i wręczyli im nagrody.

  • Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Zuzanna Tokarska z III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, którą prowadziła pani Monika Szpakowska.
  • Drugie miejsce zdobyła Zuzanna Prószyńska z Liceum Ogólnokształcące im. mjra. Henryka Sucharskiego w Sierpcu, którą uczy pani Marlena Peplinska.
  • Trzecie miejsce przypadło Kubie Krzemińskiemu z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, którego prowadziła pani Iwona Szymerska.

Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia, trafiły one do:

  • Adama Jarosława Kozakiewicza z III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, którego uczy pani Marta Wąsek,
  • Jakuba Kalinowskiego ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym, którego uczy pani Jolanta Szulecka,
  • Marty Łaszkiewicz z Akademickiego Liceum Ogólnokształcące w Płocku, prowadzonej przez panią Iwonę Wierzbicką-Job.

Decyzją komisji konkursowej oraz organizatorów „Szablę Komendanta” za upowszechnianie wiedzy o historii ziemi ojczystej, rozbudzanie ducha patriotyzmu i promowanie postaw obywatelskich otrzymało w tym roku III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku.

Finał konkursu „O szablę Komendanta” uświetnił poruszający występ zespołu „Art”, który zaprezentował zebranym najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Grupa „Art” działa przy Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie. Bardzo aktywnie udziela się również w środowisku lokalnym, zapewniając oprawę muzyczną podczas wielu uroczystości.

Zespół, chociaż istnieje od niedawna, odnosi coraz więcej sukcesów na szkolnych festiwalach i przeglądach regionalnych. W skład grupy wchodzą, Justyna Stalczewska, Julia Kopka, Wiktoria Kopka, Karol Pisarski, a ich opiekunem jest Katarzyna Kamińska.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU