REKLAMA

35 lat po powodzi na Radziwiu – pamiętacie?

REKLAMA

Od 1923 roku Radziwie jest częścią Płocka, położoną na lewym brzegu Wisły. W styczniu 1982 osiedle dotknęła powódź, którą do dzisiaj przypomina oznaczony linią ówczesny poziom wody pod wiaduktem. Jak wyglądało Radziwie po tej tragedii?

W styczniu 1982 roku Radziwie zostało zniszczone przez powódź.  Część mieszkańców, która utraciła swoje domostwa została przesiedlona do wybudowanych dla nich bloków na Podolszycach Północnych.

– Dla mnie, wówczas komandora Klubu Wodniaków „MORKA” PTTK w Płocku przy ul. Rybaki 10, początek powodzi oznaczał włączenie telefonu… Przypomnijmy, że 13 grudnia 1981 r. gen. W. Jaruzelski ogłosił stan wojenny, a to m.in. objawiło się wyłączeniem telefonów prywatnych. I właśnie początek powodzi stworzył konieczność przywrócenia łączności, przynajmniej z uczestnikami akcji przeciwpowodziowej, do których i ja zostałem zaliczony. Około godz. 5, jeśli dobrze pamiętam, to w poniedziałek 11 stycznia 1982 r., odezwał się dzwonek telefonu i usłyszałem komunikat: „Jest powódź w Płocku, proszę organizować ewakuację Stanicy” – wspomina Bogusław Trębala na łamach „Notatek Płockich” („Od powodzi w 1982 r. do powodzi 1997 r.”, Notatki Płockie 42/3-172. 33-40, 1997 r.).

Bogusław Trębala wyjaśnił również, dlaczego doszło do powodzi. – Od 1 stycznia 1982 roku nastąpiło raptowne ocieplenie skutkujące na Wiśle dość dużym przyborem wody, aż do 9 stycznia czyli przez około 8 dni! To dużo, ale nie na tyle, ażeby ruszyć lody na dolnym odcinku Wisły, tj. poniżej Płocka. Nawet gdyby zaryzykowano uruchomienie lodołamaczy, to w rejon Płocka dotarłyby dopiero po 15 stycznia (oczywiście przy założeniu że nie ma stopnia Włocławek). Raptowny mróz, jaki nastąpił po 9 stycznia był związany z silnym wiatrem północno-zachodnim, na tyle silnym, że uniemożliwiał na przykład spławianie kry przez jaz we Włocławku, nawet gdy był to lód pokruszony przez bombardowanie lotnicze – wyjaśnia szczegółowo komandor.

21 lutego dokonano symbolicznego otwarcia mostu drogowego na Wiśle, po zakończeniu odbudowy przyczółka zerwanego przez wodę. Dzięki temu Płock odzyskał bezpośrednie połączenie z lewobrzeżną częścią województwa. 12 tys. mieszkańców Radziwia powróciła do domów dopiero 4 marca 1982 roku.

Zobaczcie, jak wyglądał wówczas teren osiedla Radziwie.źródło: Radziwie jakiego nie pamiętacie

Szlakiem płockiego przemysłu: Elektrownia na Radziwiu

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU