REKLAMA

13 inwestycji w ochronę powietrza w regionie. Co w Płocku?

REKLAMA

Samorząd Mazowsza dofinansuje 13 pomysłów na ochronę powietrza z regionu płockiego. Jaka inwestycja zostanie wsparta w Płocku?

Na Mazowszu powstaną ogrody deszczowe, zielone przystanki, stawy retencyjne, tężnie solankowe i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie 184 samorządowe inwestycje związane z ochroną powietrza i walką z suszą otrzymały wsparcie samorządu Mazowsza. Radni województwa zdecydowali o przekazaniu blisko 11 mln zł – 172 gminom.

– Nasz program to inwestycja w przyszłość klimatyczną Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk zwraca uwagę, że to już trzecia edycja programu.

– W ciągu dwóch poprzednich dofinansowaliśmy 370 zadań dotyczących ochrony powietrza, przeznaczając na ten cel niemal 26 mln zł. W tym roku dokładamy „mikroklimat” i nasz program związany z troską o powietrze łączymy z równie istotnym monitoringiem suszy. Nie zatrzymujemy się. Chcemy pomagać dalej, bo widzimy ogromne chęci samorządowców, ale też realne potrzeby – podkreśla wicemarszałek.

Dofinansowanie otrzyma 13 przedsięwzięć z regionu płockiego. Do samorządów trafi w sumie ponad 572 tys. zł.– Ochrona powietrza czy walka z suszą to dziś tematy równie ważne, co nowe drogi czy systematyczne doposażanie placówek służby zdrowia. Jesteśmy w decydującym momencie, jeśli chodzi o sprawy klimatu. Musimy zacząć działać w trosce o przyszłość pokoleń. Na Mazowszu mamy tego świadomość, dlatego m.in. już od kilku lat przy dużym zainteresowaniu samorządów prowadzimy nasz autorski program wsparcia, skupiony na działaniach związanych z ochroną powierza oraz monitoringiem suszy. W tym roku pomożemy w realizacji 184 proekologicznych przedsięwzięć – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Na liście płockich projektów znalazły się m.in. system nawadniania dla wież i ścian kwiatowych w Gąbinie, instalacja retencyjna wód opadowych przy Szkole Podstawowej w Sierakówku czy nasadzenia na rzecz bioróżnorodności i klimatu w Płocku.

Wśród zadań, które w tym roku mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa, są te, związane z inwentaryzacją źródeł ciepła, kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcjami edukacyjno-informacyjnymi oraz zakupem, montażem i uruchomieniem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie powstaną trzy stacje – w Celestynowie, Michałowicach i Nasielsku.

Ponadto, w ramach MlWOPiM MAZOWSZE 2021 pomoc otrzymają gminy, które zaproponowały przedsięwzięcia polegające na tworzeniu ogrodów deszczowych, takie miejsce powstanie m.in. w Mińsku Mazowieckim. Gminy, dzięki wsparciu Mazowsza będą tworzyć też stawy i niecki retencyjne oraz instalacje systemów retencjonowania wody deszczowej z dachów budynków użyteczności publicznej (szkół, urzędów, przychodni itp.).

Wodę deszczową będą odzyskiwać np. przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Laskach (gm. Izabelin). Na liście dofinasowanych wniosków są także projekty związane z tworzeniem nowych i rewitalizacją istniejących terenów zieleni.

 • Sierpc UG sierpecki 26 000,00 zł „Wykonanie inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie Gminy Sierpc”
 • Brudzeń Duży UG płocki 3 751,00 zł Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej na terenie gminy Brudzeń Duży.
 • Płock UM płocki 200 000,00 zł Zielone płuca dla Płocka – nasadzenia w 2021 r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu
 • Gostynin UG gostyniński 148 738,00 zł Budowa instalacji retencyjnej wód opadowych przy Szkole Podstawowej w Sierakówku
 • Zawidz UG sierpecki 30 221,00 zł Inwentaryzacja źródeł ciepła na terenie Gminy Zawidz
 • Słupno UG płocki 6 760,00 zł „Razem dla czystego powietrza”
 • Wyszogród UGiM płocki 10 000,00 zł Inwentaryzacja indywidulanych źródeł ciepła na terenie Gminy i Miasta Wyszogród
 • Radzanowo UG płocki 30 000,00 zł Utworzenie terenów zieleni sprzyjających poprawie warunków mikroklimatycznych na terenie Gminy Radzanowo
 • Rościszewo UG sierpecki 4 858,00 zł Zakup systemu pomiaru jakości powietrza w oparciu o czujniki laserowe wraz z wizualizacją dodatkową na zewnętrznym ekranie LED.
 • Gostynin UM gostyniński 3 165,00 zł Gostynin promotorem zdrowego powietrza
 • Nowy Duninów UG płocki 25 085,00 zł Rewitalizacja terenu zieleni przy Szkole Podstawowej w m. Nowy Duninów
 • Stara Biała UG płocki 33 609,00 zł Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej na terenie Gminy Stara Biała
 • Gąbin UMiG płocki 50 017,00 zł Stworzenie systemu nawadniania dla wież i ścian kwiatowych oraz terenów zielonych w centrum Gąbina wraz z nasadzeniem nowych roślin poprawiających jakość powietrza.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 4

 1. xD says:

  Ochrona powietrza w Płocku 😂😂😂😂😂😂

 2. Anonim says:

  W Płocku za to Prezydent Nowakowski rżnie drzewa by kierowcom się jeździło lepiej, szybciej i wygodniej (Chopina, Pocztowa, kiedyś Otolińska, Tysiąclecia, Kilińskiego, 1 Maja, nawet pod DDR wyciął drzewa na Piłsudskiego)…LOL.
  A te nasadzenia dla bioróżnorodności, to najczęściej krzewy i kwiaty. „Drzewa” to chude patyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU