REKLAMA

Dlaczego w mieście lepiej siać łąkę? Kolejna powstała przy ul. Długiej

REKLAMA

Fundacja Orlen i Biuro Ochrony Środowiska PKN ORLEN zaprosiło pracowników do wspólnego siania łąki na ul. Długiej przy Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Tego, jak należy to robić i dlaczego warto, uczyli przedstawiciele Fundacji Łąka. Akcja wpisała się w światowy dzień pszczoły i międzynarodowy dzień bioróżnorodności.

Przy ul. Długiej w Płocku wysiana została łąka. Akcja siania była poprzedzona warsztatami przeprowadzonymi przez Fundację Łąka, którzy przekazali wolontariuszom, m.in. dlaczego trawnik warto zastąpić łąką, gdzie ją siać i jak przygotować odpowiednio teren oraz jakie rośliny są odpowiednie do jej założenia.

– Inicjatywa siania łąk kwietnych jest odpowiedzią na zmieniające się trendy w projektowaniu przestrzeni miejskiej oraz wpisuje się w założenia Strategii bioróżnorodności UE do 2030 r. Dzięki naszej wspólnej pracy, powstało jej blisko 14 arów i już mamy plany na kolejne – powiedział Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN.

A dlaczego warto zmieniać trawniki w łąki? Fundacja Łąka wymienia kilka powodów.



  • Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów – Na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane.
  • Łąka to przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy – W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar. Łąka daje też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie.
  • Łąka pomaga magazynować wodę – Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawniki. Dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawniki a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy.
  • Łąki kosimy rzadziej niż trawnik – Podczas godzinnej pracy kosiarka emituje hałas o natężeniu 90dB i bardzo dużo niebezpiecznych spalin. W jednym sezonie trawniki wymagają koszenia około 20 razy, łąka tylko dwa razy. W przeciwieństwie do trawników łąki można też kosić kosą.
  • Łąka nie potrzebuje środków chemicznych i nawozów – Łąki kwietne pięknie wyglądają bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Chemia potrzebna do pielęgnacji trawników zatruwa glebę, powietrze i wodę. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.
  • Łąka pomaga walczyć ze smogiem i ochładza powietrze – Rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe, niż trawnik, przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog, a także obniżają temperaturę powietrza.

Po wysianiu łąki, wszyscy wolontariusze otrzymali paczkę z nasionami, by móc wykorzystać zdobytą wiedzę i założyć łąkę w swoim najbliższym otoczeniu.

Akcja „Posiej z nami łąkę!” została zorganizowana w ramach projektu „Kwitnąca stacja” realizowanego przez Fundację Łąka i finansowanego przez Fundację Orlen, przy wsparciu Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN. W ramach projektu na jesieni 2020 powstała łąka na stacji paliw na ul. Chemików 7 o powierzchni 750 mkw. oraz w maju 2021 r. w Szkole Podstawowej w Maszewie Dużym k/Płocka (150 mkw.).

Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU