Wiatraki w centrum Płocka?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

PKN Orlen chce wyposażyć stacje paliw w turbiny wiatrowe. Zapewniałyby część energii elektrycznej na potrzeby tych obiektów. Na razie trwają prace na projektem, choć instalacja pierwszej turbiny wiatrowej na wybranej stacji paliw płockiego koncernu planowana jest w 2018 r.

PKN Orlen podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój energetyki odnawialnej, dlatego jeśli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę.

Według założeń projektu, turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy  od 20 do 40 kW ma pełnić również funkcję masztu reklamowego stacji paliw. Pokryje częściowo zapotrzebowanie obiektów na energię elektryczną. Jej uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy przy bardzo słabym wietrze, pozwoli na generowanie energii praktycznie przez cały czas.

Konstrukcje turbin wiatrowych o pionowej osi są niemalże bezgłośne, charakteryzują się cichą pracą. Ich eksploatacja nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji paliwowych.

Płocki koncern podkreśla, że testowy montaż turbin wiatrowych na stacjach paliw to kolejne przedsięwzięcie w ramach wdrażania tam odnawialnych źródeł energii. Na początku 2016 roku PKN ORLEN uruchomił projekt mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp, w który zostało wyposażonych  11 wybranych obiektów spółki.

Panele fotowoltaiczne z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych możemy znaleźć na stacjach paliwowych PKN Orlen w Płocku, Gdyni, Gdańsku, Radomiu, Sandomierzu, Wrocławiu, Bielsko-Białej, Katowicach, Krakowie, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew – Mszczonów.

W pierwszych sześciu miesiącach, z zainstalowanych 190 kWp, uzyskano niemalże 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby stacji.

– Obecnie monitorowane są wszystkie najważniejsze parametry instalacji i dokonywane niezbędne korekty – podkreślił płocki koncern.

Moduły fotowoltaiczne zostały umieszczone na dachach i wiatach stacji paliw. Są one wkomponowane w dotychczasową architekturę obiektów. Energia elektryczna, generowana z promieni słonecznych,  przynosi efekt ekologiczny w postaci czystego źródła prądu, ale też daje efekt ekonomiczny poprzez ograniczenie zakupu energii z sieci.

Polski Koncern Naftowy Orlen, dla zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw, planuje budowę pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej.

– Obecnie trwa proces zakupowego badania rynku, umożliwiający składanie ofert przez poszczególnych dostawców tego typu rozwiązań – informuje spółka.

Orlen zaznacza, że magazynowanie energii elektrycznej  “stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii”. Instalacja tego typu, wyposażona w akumulatory energii, pozwoli na oszacowanie potencjału jej wykorzystania, jako magazynu energii.

Jak się dowiedzieliśmy, nie ustalono jeszcze na której stacji w Polsce zostanie zamontowana pierwsza turbina wiatrowa.

Płocki koncern na terenie całego kraju posiada największą sieć stacji paliwowych – ponad 1750 placówek. Jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Łącznie w grupie kapitałowej PKN Orlen na rynkach Europy Środkowej, w tym także Polski, działa ponad 2650 stacji paliwowych.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji