Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS, Piotr Olewiński, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Ubankowienie wśród starszych klientów ZUS

Coraz więcej seniorów posiada konto w banku. Sam ZUS przekazuje już blisko 70 procent świadczeń na rachunki osobiste. Nad obawą przed nowymi technologiami zaczynają przeważać korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy.

Piotr Olewiński ZUSLiczby mówią same za siebie. Na terenie działania Oddziału ZUS w Płocku (północne Mazowsze) z około 162 tys. osób pobierających emerytury, renty, świadczenia oraz zasiłki przedemerytalne z ZUS już ponad 101 tys. otrzymuje je na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc oczekują listonosza. Wskaźnik ubankowienia seniorów cały czas rośnie, ale jak wynika z raportu Banku Światowego nadal ok. 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego, z czego większość to właśnie osoby starsze. Najbardziej ubankowieni świadczeniobiorcy ZUS mieszkają dziś w Warszawie i jest ich ponad 600 tys. Na drugim miejscu plasuje się Gdańsk z ponad 340 tys. emerytów i rencistów mających konto w banku.

Wykluczeni z oszczędności
Możliwość dokonywania prostej płatności elektronicznej to o wiele szerszy wybór, często lepszych i tańszych produktów z całego świata. Osoby starsze, nierzadko mające coraz poważniejsze problemy ze swobodnym poruszaniem się, są z tej pozytywnej zmiany wykluczone. Dodatkowo musimy pamiętać z czym wiąże się odkładanie pieniędzy do domowych skrytek. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Postęp technologiczny nigdy nie stawał się od razu udziałem starszego pokolenia, ale bardzo ważne jest podnoszenie świadomość, dzięki której wszyscy skorzystamy z postępu w równym poziomie.

Koszty
Ważnym aspektem ubankowienia są także koszty jakie w związku z obrotem gotówkowym ponosi budżet, czyli my wszyscy. Dla przykładu Zakład Ubezpieczeń Społecznych na samą dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty wydaje rocznie w granicach 200 mln zł. Koszt przekazania emerytury, czy renty na rachunek w banku to dziś, dzięki korzystnym umowom, które zawarł ZUS, zero złotych.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji