Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że rozsyłane są wiadomości drogą elektroniczną z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez ZUS. – Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika! – radzi urząd.

Jak informuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego, w ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły e-maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z „fakturą”.

– Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku – ostrzega rzecznik.

PowiązaneTematy

Podkreśla, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, podobnie jak innej dokumentacji, drogą mailową. – Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej, a ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS – wyjaśnia Piotr Olewiński.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, kontaktujcie się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numerem tel. 22 560-16-00.