REKLAMA

Płockie wspomnienie ofiar Katastrofy Smoleńskiej

REKLAMA

10 kwietnia niedaleko lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot, na którego pokładzie znajdowała się para prezydencka, wielu polityków i wojskowych. Nikt nie przeżył. W środę obchodzimy rocznicę tej tragedii.

W Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 rozbił się samolot wiozący polską delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu.

Pośród ofiar była również grupa parlamentarzystów, między innymi posłanka z okręgu płockiego, Jolanta Szymanek-Deresz, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, duchowni, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych i wielu innych.

PowiązaneTematy

Niecały rok wcześniej płoccy przedstawiciele NSZZ Solidarność mieli okazję spotkać się z niektórymi z tych, którzy później zginęli w katastrofie. Płocczanie widzieli się między innymi z parą prezydencką, Lechem i Marią Kaczyńskimi. Całość udokumentował płocczanin Zenon Dylewski, któremu dziękujemy za udostępnienie materiałów.