CBA zatrzymało byłego senatora PO z Płocka. Ma zarzut udziału w grupie przestępczej

REKLAMA

W Płocku funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego senatora Platformy Obywatelskiej i przedsiębiorcę, Eryka S. Prokuratura postawiła mu m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która na przestrzeni lat 2013-2014 wyłudziła blisko 38 milionów złotych ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Do zatrzymania byłego senatora Platformy Obywatelskiej doszło 9 kwietnia w Płocku. Po zakończeniu przeszukań, został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Jak podaje Wydział Komunikacji Społecznej CBA, jest on 28. osobą podejrzaną w tej sprawie.

A chodzi o zorganizowaną grupę przestępczą, która w latach 20013-2014 r. miała wyłudzić blisko 38 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

PowiązaneTematy

– Funkcjonariusze CBA wykonali także na terenie województwa mazowieckiego skoordynowane przeszukania zarówno w domach osób prywatnych, jak i w siedzibach firm, mających związek ze sprawą – informuje CBA. – Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są dalsze czynności, mające na celu zabezpieczenie dowodów oraz korzyści pochodzących z przestępstw na szkodę Skarbu Państwa – dodaje.

Prokuratura przedstawiła Erykowi S. zarzuty oraz skierowała wniosek o areszt.

Jak podaje portal TVP.info, były senator Platformy Obywatelskiej został zatrzymany „w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która przy wykorzystaniu nierzetelnej, poświadczającej nieprawdę dokumentacji przeprowadziła szereg operacji gospodarczych i finansowych, umożliwiających wyłudzanie środków publicznych w postaci dotacji celowych i zwrotu nienależnego podatku VAT”. Przestępstwo popełniono m.in. przy pozyskiwaniu dotacji na projekt „Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych”, chodzi też o wyłudzenia zwrotu podatku VAT.

Eryk S. usłyszał też zarzut oszustwa na szkodę PARP na blisko 38 mln zł, poprzez wprowadzenie w błąd PARP co do spełnienia przez jedną ze spółek warunków udzielenia dotacji.