REKLAMA

Płocka „Solidarność” pięknie upamiętnia 100-lecie niepodległości

REKLAMA

W minioną niedzielę na Wiśle w okolicach Płocka odbył się wyjątkowy rejs na cześć setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem wydarzenia był NSZZ Solidarność, a sponsorem PKN Orlen.

Płocka i Płońska NSZZ Solidarność połączyły siły, by wspólnie upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji zorganizowano rejs po Wiśle, wzbogacony o szereg historycznych atrakcji. Już niedługo odbędzie się natomiast Kolarskie Kryterium Uliczne Płońska, które będzie stanowiło drugą część projektu „Płocka Solidarność dla 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

Jak powiedział nam Stanisław Szkopek, wiceprzewodniczący płockiego oddziału NSZZ Solidarność, podczas wspomnianego rejsu grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały umundurowanie żołnierzy polskich z różnych okresów historycznych, śpiewano też pieśni patriotyczne. Oprawę rejsu wzbogacił historyk, który opowiedział o wydarzeniach z przeszłości, jakie rozegrały się w okolicach Płocka i są związane z Wisłą.

Nie zabrakło również najciekawszych informacji na temat wydarzeń historycznych związanych z Płockiem, począwszy od utraty niepodległości w III rozbiorze Polski, a kończąc na strajkach w Zakładach M.Z.R.i P. w Płocku (1976 r.).

XI Kolarskie Kryterium Uliczne Płońskiej „Solidarności”Drugą częścią projektu upamiętniającego odzyskanie niepodległości jest XI Kolarskie Kryterium Uliczne Płońskiej „Solidarności”. Impreza odbywa się co roku, teraz wyjątkowo będzie połączona z obchodami niepodległościowymi.

Związek zaprasza płońszczan i płocczan, jak również wszystkich innych chętnych do udziału w kryterium kolarskim. Start jest nieograniczony wiekowo. Impreza odbędzie się 8 września, a rozpocznie się o godzinie 12. Zakończenie wydarzenia przewidziane jest na godzinę 17. Kolarze przejadą wzdłuż ul. Kopernika w Płońsku.

W latach poprzednich liczba uczestników sięgała około 150 osób. Za miejsca I-III wręczone zostaną puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy Kryterium będą mieli szansę wylosowania nagrody.

Honorowym patronem projektu został Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów politycznych PRL, Jacek Pawłowicz. Realizacja projektu byłaby niemożliwa, gdyby nie sponsor, którym jest PKN ORLEN.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Zenon Dylewski OMPN says:

    Obrzydliwie czytać. 1 rejs to Dorobek 100 lecia Polski

    Zobaczcie sobie na YouTube moje filmy.. relacje , opracowania. Głupota wasza, nic więcej . Żal Ludzi , którzy już umarli , pracując dla Solidarności całym Sercem . Czy kto z was widział film z Przewodniczącym Wojtkiem Kępczyńskim „Duninów”….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU