Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku, gdzie po przemówieniach biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, odsłonięto pamiątkową tablicę w ratuszu. Tablica przypomina nie tylko o 200-leciu budynku, ale również o dramatycznych wydarzeniach II wojny światowej – m.in. uwięzieniu w jego piwnicach błogosławionych biskupów płockich: Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego.
[FOTORELACJANOWA]2745[/FOTORELACJANOWA]
Następnie wyruszył XIII Marsz dla Życia i Rodziny, który był równocześnie Marszem Wdzięczności. Barwny pochód z udziałem delegacji z 28 dekanatów przeszedł przez centrum miasta do Orlen Areny. W kolumnie widoczne były relikwie, wizerunki świętych, sztandary, krzyże, kawalerzyści, grupy rekonstrukcyjne i liczne wspólnoty parafialne.
Najważniejszym momentem dnia była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Ladislava Németa w ORLEN Arenie. Warto przypomnieć, że to właśnie na Placu Celebry Papieskiej, gdzie stoi budynek Orlen Areny, dokładnie 7 czerwca 1991 roku Mszę św. odmawiał również św. Jan Paweł II, w trakcie swojej wizyty w Płocku. Wówczas był to pusty plac, który tego dnia wypełnił się ogromną rzeszą wiernych.
Eucharystia, koncelebrowana przez biskupów i księży 34 lata później, rozpoczęła się od nabożeństwa chrzcielnego. W trakcie liturgii troje dorosłych przyjęło chrzest, bierzmowanie i Eucharystię. Wierni złożyli symboliczne dary – m.in. księgi "Dziejów Apostolskich", cegłę z Drzwi Świętych z Rzymu oraz okulary VR.
[ZT]391125[/ZT]
W poruszającej homilii kard. Német przypomniał początki diecezji z 1075 roku oraz postacie świętych i męczenników płockich. Szczególne miejsce zajęła św. Faustyna Kowalska i objawienie Jezusa Miłosiernego w Płocku. Legat papieski wezwał wiernych, by byli „misjonarzami miłosierdzia” i głosicielami nadziei. Przypomniał też słowa Jana Pawła II o polskiej miłości do wolności, jako aktualne wezwanie do jedności i odpowiedzialności.
Po Eucharystii odbył się wspólny posiłek i adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez Marcina Zielińskiego i zespół Strefa Serca. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się koncerty orkiestr strażackich, prezentacje ruchów katolickich, stoiska KGW oraz spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza.
Diecezja płocka obejmuje 11 tys km kw., liczy 796.729 katolików, 249 parafii oraz 600 kapłanów. 950 lat jej historii to nie tylko liczba, ale zobowiązanie do pielęgnowania dziedzictwa i budowania przyszłości Kościoła. Jak mówił kard. Német: „Potrzebujemy tej jednej, wielkiej nadziei – Boga, który działa i prowadzi”.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Zobaczcie ludki. Niby nie był prawdziwym lekarzem ale większość których leczył była bardzo zadowolona. Może nawet ma więcej pozytywnych komentarzy odnośnie leczenia niż niejeden lekarz z POZ. Bardzo dobre podejście do dzieci z zastosowaniem skutecznego leczenia i efekt prawie natychmiastowy czy stawianie osób starszych na własne nogi to w tych czasach bardzo rzadkie.
Gall
06:02, 2025-07-13
Dostrzegli, jak jechał oplem. Trafił do więzienia
Te nie fikaj tylko polej no kielycha
Sylwek
05:39, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz