Kto poluje na zebrach?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nie bez przyczyny są nazywani niechronionymi uczestnikami ruchu. Pieszy w starciu z samochodem czy motocyklem nie ma żadnych szans. Dlatego to również na kierowcach spoczywa obowiązek przejeżdżania przez przejścia dla pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności. Akcję profilaktyczną na ten temat rozpoczęli płoccy policjanci we współpracy z zoo.

“Kierowco! Nie polujemy na zebrach!” to nieco prowokacyjna nazwa akcji profilaktycznej, którą zainaugurowano w Płockim Ogrodzie Zoologicznym. Wszystko po to, by mieszkańcy bezpiecznie mogli przechodzić przez przejścia. Szczególnie ci najmłodsi. Wokół szkół pojawiły się więc happeningi, mające nauczyć kierujących, ale i pieszych właściwego zachowania.

A pora właśnie teraz nie jest sprzyjająca. Szybciej się ściemnia, pojawiają mgły, pada śnieg, powodując gołoledź. Tym bardziej wszyscy musimy być czujni.

– Gdy nawierzchnia staje się śliska, droga hamowania się wydłuża – podkreśla Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. – Taka świadomość ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Kierowcy powinni w tych miejscach zwolnić, natomiast piesi, przed wejściem na przejście, powinni się rozejrzeć i pamiętać, że nie mogą wchodzić na pasy bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd – ostrzega rzecznik policji.

Policjanci promują więc prawidłowe zachowania na przejściach dla pieszych w rejonie płockich szkół, będących partnerami programu “B & N” czyli B – jak bezpieczny i N – jak niechroniony.

Kierowcy witają happeningi z zaskoczeniem… ale pozytywnym.

 – Funkcjonariusze wspólnie z uczniami organizują happeningi, które cieszą się dość dużym zainteresowaniem ze strony kierowców, zdumionych widokiem dzieci, które trzymają plakaty z hasłem akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”  – kontynuuje Krzysztof Piasek.

Pamiętajmy o odblaskach – o czym również informują pracownicy płockich służb. Gdy zapada jesienno-zimowy zmrok lub występują opady bądź mgła – odblask może uratować życie. Pamiętajmy, by dziecko miało taki na sobie, gdy wychodzi z domu.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji