REKLAMA

Do Wisły wpłynęło już 1,7 mld litrów ścieków. GIOŚ: Wśród ścieków również te szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego

REKLAMA

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że od początku awarii oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie, do Wisły zrzucono blisko 1,7 mln m3 (czyli 1,7 mld litrów) nieoczyszczonych ścieków. Jak się okazuje, zawierają one nie tylko ścieki bytowe z gospodarstw domowych, ale i ścieki przemysłowe, w tym substancje określane jako wyjątkowo szkodliwe.

W środę, 4 września GIOŚ poinformował, że – mając na względzie zagrożenie związane z naruszeniem biocenozy Wisły – wezwał warszawskie wodociągi do przekazania informacji o ilości nieoczyszczonych ścieków wprowadzanych w ciągu godziny, wyników analiz próbek ścieków pobieranych dwukrotnie w ciągu doby oraz ładunku poszczególnych zanieczyszczeń.

Z pozwolenia wodnoprawnego MPWiK wynika bowiem, że wodociągi posiadają pozwolenie na odprowadzanie ścieków komunalnych z Oczyszczalni „Czajka”, w którym określono dopuszczalne wartości stężeń różnych substancji. Mogą one być wprowadzane do rzeki wyłącznie po ich oczyszczeniu.

– Są to między innymi substancje występujące w ściekach przemysłowych, określone jako szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, takie jak rtęć, kadm, aldryna, trichlorometan – wymienia GIOŚ. – Obecnie, z powodu awarii linii przesyłowej, zanieczyszczenia przemysłowe w ściekach komunalnych wpływają bezpośrednio do rzeki – podkreśla Inspektorat.

Wśród 118 przedsiębiorstw, które odprowadzają ścieki do „Czajki”, są m.in. huta, firmy branży motoryzacyjnej, lotniczej, paliwowej, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej czy hipermarkety.

– Inspektorzy analizują obecnie pozwolenia wodnoprawne, które określają normy dla ścieków przemysłowych danego przedsiębiorstwa i zawierają dane o substancjach niebezpiecznych. Trwa postępowanie w tej sprawie. Jednocześnie, Główny Inspektor Ochrony Środowiska polecił rozszerzenie zakresu badań o substancje niebezpieczne – wyjaśnia GIOŚ.

Jak dodaje, po interwencji inspektorów, MPWiK zmieniło sposób odprowadzania nieoczyszczonych ścieków – teraz przed zrzutem do rzeki kieruje je na trzy kraty, co ma zapobiec przedostawaniu się nieczystości stałych, np. sanitarnych.W dalszym ciągu jednak wylot ścieków nie został prewencyjnie zabezpieczony przed wypływem substancji ropopochodnych.

– Podczas dokonywania oględzin (przy pogodzie bezdeszczowej) w badaniu organoleptycznym (wzrokowym) w bezpośredniej okolicy wylotu nie stwierdzono zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi. Trwa ozonowanie, pracuje 5 urządzeń do ozonowania ścieków – tłumaczy GIOŚ.

Badania wykonane 3 września wykazały:

 • Wisła powyżej wylotu kolektora przy ul. Farysa 1 – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametrów: tlen rozpuszczony, przewodność, zawiesina.
 • Wisła poniżej wylotu kolektora przy ul. Farysa 1 – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametrów: tlen rozpuszczony, przewodność, zawiesina, azot amonowy, azot ogólny, ChZTcr, fosfor ogólny, OWO.
 • Wisła w miejscowości Kazuń – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametrów: tlen rozpuszczony, przewodność.
 • Wisła w miejscowości Wyszogród – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametru: przewodność.
 • Wisła przed miastem Płock przy ul. Grabówka (przed ujęciem wody) – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametrów: tlen rozpuszczony, pH, ChZTcr.

Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku informuje, że woda w sieci wodociągu płockiego spełnia wymagania dla wody do spożycia przez ludzi określone w rozporządzeniu Ministra
Zdrowia. Woda jest przydatna do picia bez ograniczeń.

PPIS w Płocku nie zaleca jednak korzystania z wód Wisły w celach rekreacyjnych, do połowu ryb, pojenia zwierząt gospodarskich, podlewania upraw itp.

Wisła na wysokości mostu w Wyszogrodzie, fot. Wody Polskie

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Obserwator says:

  Kupyyy z Warszawki to żadna nowina do 2012 zawsze były obecne w m.Płocku, ALE zakład zarządzany obecnie przez urzędnika PIS-u p.Obajtka z Pcimia dołożył z pełną premedytacją i ścieki gromadzone miesiącami w ORLENIE zrzucił do Wisły w nocy 04 05-08-2019 w dużych ilościach kolektorem wybudowanym w latach 1962/65 r.A kto to sprawdzi przecież w Warszawie jest awaria?!

  • Janul says:

   No jasne. Czego to leming nie wymyśli sądząc po …..sobie. Wyobraź sobie przygłupi że większość ludzi to ludzie przyzwoici a nie mówiący sami o sobie że są przyzwoici.ludzi

 2. ANONIM says:

  Dziwnym trafem nikt nie wspomina FAKTU ze ścieki komunalne, a takie spływają do Wisły, zawierają też w swym składzie ścieki szpitalne. Na lewobrzeżnej części Wa-wy jest 15 szpitali publicznych nie licząc prywatnych. Są to olbrzymie szpitale tj Szaserów, Banacha, Dzieciątka Jezus, Centrum Zdrowia Dziecka, Bielański, Księżnej Anny Mazowieckiej, na Solcu, Madalińskiego, Czerniakowski, 2 szpitale na Woli, Bonifratrów itd., Czy szpitale te transferują swoje ścieki ‚mostem powietrznym’ na Czajkę, lub wyodrębnionymi kolektorami ? No NIESTETY NIE ! Potężny ładunek zanieczyszczeń biologicznych w tym bakteriologicznych spływa spokojnie do Wisły. Przy niskim stanie wód i wysokich temperaturach skażenie biologiczne jest niewątpliwie ogromne. Czy ktoś z Państwa widział kompleksowe analizy jakości zrzucanych ścieków i kompleksowe badania wody wiślanej na poszczególnym kilometrażu, ADEKWATNE do rodzajów i skali zrzutów zanieczyszczeń oraz zagrożeń ? Mimo iż staram się obserwować ten temat, nie mogę ich znaleźć. Podawane są tylko parametry podstawowe zanieczyszczeń w ilości 4 do 6 sztuk i zapewnienia ze WSZYSTKO JEST OK !!! Oraz że …. NIC SIĘ NIE STAŁO …. Moim skromnym zdaniem – to nie jest skandal, ale sprawa dla prokuratora,

 3. Dziękujemy za kupę says:

  Czy tam leży kupa pana Tomasza L.? O ja cie ale nas zaszczyt spotkał….

  • tępe POpychadło i tyle :) says:

   Tomasz L.? Czy to ten wielki dziennikarz co czyta w studio niesprawdzone info co mu ktoś dał na kartce napisane przed programem? Rety. Myślałem że tak byle menel i głupek może zrobić no ale rzeczywiście – tylko fachowiec może tak szybko ocenić fakty. Pogratulować zleceniodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU