REKLAMA

Żywy chińczyk atrakcją Pikniku Rodzinnego

REKLAMA

O tym, że obcokrajowcy w Płocku są nie lada atrakcją wiadomo nie od dziś, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby żywy chińczyk był atrakcją jakiejś imprezy. Ów „żywy chińczyk” znalazł się właśnie wśród gwoździ programu Pikniku Rodzinnego, organizowanego w najbliższy piątek przez Klub Osiedla Łukasiewicza pod Orlen Areną.

PowiązaneTematy

Zacznijmy od początku. Przed Orlen Areną wisi plakat, zachęcający do udziału w rodzinnym pikniku, który odbędzie się w piątek, 17 maja. Wśród atrakcji znalazły się m.in.: koncerty zespołów, pokazy taneczne i sportowe… Jednak najbardziej naszą uwagę przykuł „żywy chińczyk”.

Kim lub czym jest tajemniczy „żywy chińczyk”, który znalazł się na plakacie imprezy? Oczywiście, mało prawdopodobne jest, żeby był to Chińczyk z krwi i kości, ponieważ zapisany został małą literą – a wiadomo, że Chińczyk od chińczyka się jednak różni. Ale woleliśmy upewnić się u źródła: – Niee, oczywiście że to nie będzie żywy Chińczyk, tylko gra, organizowana przez harcerzy – mówi Marta Stanisławska z Klubu Osiedla Łukasiewicza w Płocku i ze śmiechem dodaje: – Ale na przyszły rok pokombinujemy i spróbujemy jakiegoś zorganizować.Zawiedzeni nieco informacją, że Chińczyka nie będzie, poszukaliśmy skąd w ogóle taka nazwa dla tej gry. Okazuje się, że nazwa „chińczyk” dla gry planszowej jest najprawdopodobniej polskim wymysłem. Planszówka powstała na podstawie hinduskiej gry pachisi na przełomie 1907 i 1908 roku w Niemczech, a jej autorem jest Josef Friedrich Schmidt. W języku niemieckim i wielu innych krajach Europy gra znana jest jako „Nie irytuj się” lub „Człowieku, nie irytuj się” co jest dosłownym tłumaczeniem oryginalnego niemieckiego tytułu „Mensch ärgere Dich nicht” (jednak polska nazwa brzmi troszkę lepiej…).

Czekając z niecierpliwością na przyszłoroczne atrakcje Pikniku Rodzinnego i przygotowując się do tych piątkowych, zabieramy się do redakcyjnej partyjki w chińczyka (nie w Chińczyka).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU