REKLAMA

Związki zawodowe Polska Press: Poprzedni właściciel nie był zainteresowany sytuacją pracowników

REKLAMA

Podczas pierwszego spotkania prezesa Zarządu PKN ORLEN Daniela Obajtka z przedstawicielami Komisji Międzyzwiązkowej Związków Zawodowych w Polska Press, omawiano m.in. aktualny stan warunków pracy i płac w spółce Polska Press, konsekwencje wynikające z prowadzonych w ostatnich latach w spółce zwolnień pracowników, a także perspektywy rozwoju spółki.

Dzięki rozmowie przedstawicieli Komisji Międzyzwiązkowej z Polska Press nowi właściciele spółki uzyskali wiele informacji na temat prawdziwej sytuacji pracowników: dziennikarzy, drukarzy, poligrafów, pracowników marketingu i biur reklamy.

– To co usłyszeliśmy na temat warunków pracy jest zdumiewające. Większość pracowników od 2008 roku nie miała podwyżek wynagrodzeń. W spółce nie istnieje przejrzysty system premiowania, ani nagradzania szeregowych pracowników. Szkoda, że RPO powołując się na wolność słowa, czy dostęp obywateli do informacji nie zainteresował się jak naprawdę wygląda sytuacja pracowników Polska Press – powiedział Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

Przedstawiciele Komisji Międzyzakładowej Polska Press podkreślili utrudnienia w realizacji misji dziennikarzy względem mieszkańców regionów, ze względu na znaczące redukcje etatów, które nastąpiło w ramach optymalizacji kosztów w Polska Press w ciągu ostatnich kilku lat.

Za najważniejsze tematy, wymagające współpracy, uznano przede wszystkim poprawę warunków pracy i płacy w Polska Press. W tym celu ma powstać zespół, który wypracuje rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Związków Zawodowych Polska Press zaznaczył, że spotkanie z prezesem Danielem Obajtkiem oraz przedstawicielami PKN ORLEN traktuje jako przełom.– Rozmawialiśmy w sprawach typowo pracowniczych, ale również o tak istotnym fakcie, jak choćby zatracanie tożsamości lokalnej przez poszczególne redakcje od czasu włączenia wojewódzkich oddziałów do warszawskich struktur w roku 2007. Komisja liczy na dalsze merytoryczne kontakty z nowym właścicielem. Wierzymy, że teraz będzie inaczej, niż miało to miejsce wcześniej. Poprzedni właściciel nie był zainteresowany sytuacją pracowników – podkreślił Dariusz Śmigielski.

Prezes PKN ORLEN zaznaczył natomiast, że nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press, a PKN ORLEN, jako właściciel będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press.

Zapowiedziano natomiast podjęcie działań, których celem będzie doprowadzenie do zwiększenia przychodów spółki Polska Press. Docelowo standard świadczeń socjalnych i pozapłacowych w spółce Polska Press ma zostać zrównany z poziomem tych standardów w Grupie ORLEN. Jednym z elementów wdrażania standardów Grupy ORLEN będą rozmowy o przyjęciu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Zgodnie z ustaleniami, Komisja Międzyzakładowa Polska Press będzie na bieżąco informowana o planowanych projektach istotnych dla funkcjonowania spółki, zmianach dotyczących warunków pracy oraz płacy. Strona Społeczna będzie miała prawo opiniowania takich działań, a w przypadkach, w których to możliwe, będzie miała możliwość udziału w zespołach roboczych je przygotowujących.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. toja says:

    podobno Polska jest w unii eu. to gdzie sa pensje unijne

  2. tomek says:

    a nawet rzadko ktorego pracodawce interesuje pracownik gdzie zwiaski zawodowe opzz nszz

  3. Aaa says:

    Wielu pracodawców nie interesuje pracownik. Najniższa krajowa i charuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU