REKLAMA

ZOObacz w Płocku: Żyrafa Rothschilda

REKLAMA

Najwyższe zwierzę świata. Rekordowy osobnik, którego udało się zmierzyć, miał aż 5,85 metra! Przeciętna żyrafa mogłaby z powodzeniem podglądać mieszkańców na drugim piętrze w bloku… Zapraszamy do odwiedzenia kolejnego zwierzęcia na trasie ZOOBACZ w Płocku.

Już jako noworodek osiąga wysokość dorosłego, i to bynajmniej nie niskiego mężczyzny. Tuż po urodzeniu mierzy od 1,8 do nawet 2 metrów. Dorosły osobnik mierzy od 4,5 do wspomnianych wcześniej niemal 6 metrów i waży od 800 do 1300 kilogramów.

Ciekawostka: 
Żyrafy są charakterystyczne ze względu na swoją szyję, która może mieć nawet 2 metry długości. Mimo swojego okazałego rozmiaru, pod względem budowy nie różni się jednak od większości ssaków i składa się z 7 kręgów.

Żyrafy Rothschilda, nazwane od tak od nazwiska brytyjskiego zoologa Waltera Rothschilda, są jednymi z najwyższych. Naturalnym środowiskiem występowania są afrykańskie sawanny, czasami zapuszczają się też w rzadkie lasy, nigdy jednak do lasu tropikalnego. Żywią się przede wszystkim liśćmi oraz gałęziami krzewów i drzew. Ułatwia im to długi, elastyczny język.

fot.: ZOO Płock
fot.: ZOO Płock

Na wolności osobniki z tego podgatunku żyją na obszarach chronionych w Kenii i Ugandzie, w stadach liczących 40-50 żyraf. Składa się ono z jednego dorosłego samca oraz samic z młodymi. Ciąża u tych zwierząt trwa 15 miesięcy. Tuż po narodzeniu mała żyrafa pije mleko matki, jednak już po około miesiącu zaczyna przyjmować pokarm stały. Jeśli pokarmu jest pod dostatkiem, mogą wytrzymać nawet tydzień bez wody!Największymi wrogami żyraf są hieny, lwy i człowiek. Na wolności żyje obecnie około 2500 żyraf Rothschilda. Podgatunek ten jest poważnie zagrożony wyginięciem, a duży wpływ na to ma ekspansja człowieka, w wyniku której tracą swoje środowisko naturalne. Giną także w wyniku polowań i konfliktów zbrojnych.

W płockim ogrodzie zoologicznym przebywają aktualnie 3 żyrafy Rothschilda. Samiec Simai urodził się w 2003 roku, do Płocka przyjechał w 2006 roku z zoo w Lipsku. Samica Julie również urodziła się w 2003 roku, ale do naszego zoo przyjechała rok wcześniej od swojego partnera, z zoo w Usti nad Łabą. Para już wcześniej doczekała się potomstwa: urodzony w 2009 roku samiec Jagiellonek w 2011 wyjechał do węgierskiego zoo w Nyiregyha. Urodzona w dniu w wyjazdu swojego brata samica Jerba do dziś przebywa w płockim zoo.

Hodowla żyraf z płockim zoo zaczęła się latach siedemdziesiątych, kiedy to do naszego miasta przyjechały trzy osobniki: samiec Średnik oraz samice Rafunia i Mery. Już w 1978 na świat przyszło potomstwo Średnika i Mery: samica Mazulka. W latach 1981-2000 nastąpiła jednak przerwa i żyraf w Płocku nie było. Zmieniło się to wraz z przyjazdem z zoo w Budapeszcie samca Zanzibara.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU