ZOObacz w Płocku: Pingwin Toniec

REKLAMA

Pingwiny – głównie kojarzone z zimą, mrozem i śniegiem. Najmłodsi znają je chociażby z popularnej kreskówki „Madagaskar”. Na trasie naszej wycieczki po płockim ZOO w dzisiejszym odcinku naszego cyklu prezentujemy pingwina przylądkowego, afrykańskiego.

W naturze pingwin ten zamieszkuje południowe wybrzeża Afryki (Przylądek Dobrej Nadziei oraz przyległe wyspy).

PowiązaneTematy

Cechą wspólną wszystkich pingwinów jest opływowy kształt ciała, nogi cofnięte do tyłu, ostry dziób oraz charakterystyczna budowa piór, zabezpieczająca ptaki przed przemakaniem. Wszystkie wymienione wyżej cechy są przystosowaniem pingwinów do przebywania w wodzie. Trzeba bowiem wspomnieć, iż ptaki te praktycznie całe życie spędzają w wodzie, a na lądzie jedynie odpoczywają i zakładają gniazda.

Charakterystyczne biało – czarne ubarwienie jest również domeną zwierząt przebywających w wodzie. Dzięki temu, pływając pingwiny są niewidoczne zarówno dla drapieżników znajdujących się nad, jak i pod nimi (wówczas wizualnie zlewają się z dnem lub powierzchnią wody).

Ciekawostka
Z uwagi na zmniejszającą się liczebność tego gatunku, został on umieszczony w II załączniku CITES. Za główne powody wymierania uznaje się braki pokarmu, rozwijająca się turystyka, która zniechęca ptaki do gniazdowania, wycieki ropy z tankowców, oraz – co potwierdzają badania – wybieranie jaj z gniazd ptaków, np. do celów kolekcjonerskich.

W przeciwieństwie do bardziej znanych pingwinów cesarskich, pingwiny przylądkowe wysiadują jaja w pozycji leżącej (podobnie jak inne ptaki). Ich ilość również jest inna niż u bardziej znanych kuzynów – pingwiny afrykańskie składają często dwa jaja, które następnie są wysiadywane około 40 dni. Tońce budują bardzo prymitywne gniazda – najczęściej jest to wygrzebany w ziemi dołek, opuszczona nora, czy nisza pod korzeniami drzewa, gdzie ptaki przynoszą kawałki kory, wodorostów, a czasem nawet nieskonsumowane ryby…

W płockim ZOO pingwiny przebywają od 2006 roku. Podziwiać je można na dużym wybiegu z basenem, którego wystrój stylizowany jest na morskie wybrzeże. Dzięki obecności okna podwodnego, można podziwiać jak zręcznie poruszają się w wodzie. Od maja do września prowadzone są pokazowe karmienia pingwinów, podczas których opiekunowie opowiadają o zwyczajach swoich podopiecznych.