REKLAMA

Zoobacz w Płocku: Pawilon Tamaryn i Marmozet

REKLAMA

Małe małpki znalazły swoją bezpieczną przystań w płockim ZOO. Możemy je podziwiać w pawilonie Tamaryn i Marmozet. Te drobne zwierzęta są gatunkami niezwykłymi wśród całej grupy naczelnych.

tamaryny (1)
Fot. Rafael Dominik

Prowadzą one monogamiczny tryb życia. Żyją w grupach rodzinnych, składających się z pary rozrodczej i ich potomstwa. W większych stadach liczących ok.15 osobników, dorosłe samice-córki ze wcześniejszych miotów nie przystępują do rozrodu, a tylko matka-dominantka. Niektórzy naukowcy uważają, że wydzielina gruczołów dominującej samicy hamuje instynkty rozrodcze pozostałych samic w grupie, które tym samym muszą zadowolić rolą opiekunek pomagających dominującej samicy wychowywać młode, nabywając przy tym doświadczenie związane z opieką nad potomstwem. Umiejętności te przydadzą się im, gdy samice te założą własną grupę i przystąpią do rozrodu. Jedynie w grupie rodzinnej miko czarnego jednocześnie mogą rodzić dwie samice. Samiec aktywnie uczestniczy w opiece nad potomstwem, początkowo nosząc młode, a w późniejszym okresie karmiąc owadami i innymi smacznymi kąskami.

Fot. Rafael Dominik
Fot. Rafael Dominik

Młode tamaryn i marmozet są początkowo niezdarne, jednak szybko uczą się sprawnego poruszania po gałęziach i zdobywania pożywienia. Większość czasu spędzają na gonitwach i zabawach. Niezależność uzyskują w wieku ok. 2 miesięcy, kiedy samica przygotowuje się do kolejnego porodu.Samice-matki o ugruntowanym statusie socjalnym mogą rodzić młode co 5 miesięcy i wśród pozostałych naczelnych wyróżniają się wyjątkowo wysoką rozrodczością.

Tamaryny i marmozety większą część dnia spędzają wśród konarów drzew, prowadząc typowo nadrzewny tryb życia. Na ziemię schodzą sporadycznie. Jest to jedna z form przystosowania do życia podczas długiej pory deszczowej, kiedy to rzeki występują z koryt i przeżycie na ziemi byłby praktycznie niemożliwe.

Przeciętna waga ciała waha się od 0,3-0,5 kg, długość ciała od 20-30 cm, długość ogona ok.40 cm. Wyjątkiem są pigmejki (najmniejsze małpy świata), które ważą zaledwie ok. 85 g, mają długość ciała do 16 cm, natomiast długość ogona do 15 cm. Długość ich życia wynosi do 20 lat.

Fot. Rafael Dominik
Fot. Rafael Dominik

Tamaryny i marmozety posiadają delikatną sierść i długie ogony. Ich ciało zdobią rozmaite kryzy, wąsy, frędzle. Z tymi ozdobami związane są nazwy poszczególnych gatunków np. tamaryna cesarska, tamaryna złotoręka, tamaryna cesarska. Te pełne uroku przydatki są ważnymi wskaźnikami statusu i płci osobnika, a poza tym są wykorzystywane do przybierania póz odstraszających np. u lwiatki złotej stawianie grzywy jest wezwaniem do walki. Pokarmem tej grupy zwierząt są owoce, kwiaty, soki roślinne oraz bezkręgowce i drobne kręgowce. Nie jedzą liści, natomiast lubią gryźć soczyste pędy. Pigmejki wyjątkowo preferują żywice.Charakterystyczną czynnością tej grupy zwierząt jest iskanie, czyli wzajemne czyszczenie sierści, które ma na celu nie tylko utrzymanie futra w czystości, ale zarazem sprzyja utrzymaniu przyjacielskich więzi pomiędzy osobnikami stada.

Tamaryny i marmozety oraz Callimico prezentowane w płockim ZOO prowadzą dzienny tryb życia, odwiedzając codziennie ponad jedną trzecią obszaru swego terytorium. Każda grupa rodzinna zaznacza jego granice pozostawiając ślady zapachowe i zaciekle broni przed innymi stadami.

Gatunki eksponowane w płockim ZOO:

Tamaryny:

  • tamaryna białoczuba (Saguinus oedipus),
  • tamaryna cesarska (Saguinus imperator),
  • tamaryna złotoręka (Saguinus midas),
  • tamaryna dwubarwna (Saguinus bicolor).

Marmozety:

  • marmozeta biała (Callithrix argentata),
  • pigmejka (Callithrix pygmaea),
  • lwiatka złota (Leontopithecus rosalia).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU