Żołnierskie starodruki w TNP

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Starodruki o tematyce wojskowej można zobaczyć w zbiorach Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. To niebywała okazja, by obejrzeć jedne z najcenniejszych militarnych prac, które dotyczą techniki wojennej okresu przedrozbiorowego.

Zadanie pn. „Starodruki o tematyce wojskowej w zbiorach Biblioteki im. Zielińskich TNP. Konserwacja, digitalizacja, wystawa” zostało dofinansowane przez Miasto Płock w kwocie 20 tys. zł (wkład własny TNP to ponad 9 tys. zł).

Projekt dotyczy upowszechnienia dóbr kultury zgromadzonych w Bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. Biblioteka posiada unikalną w skali Płocka i regionu kolekcję starych druków, które należą do najcenniejszych jednostek wśród polskich i światowych zbiorów bibliotecznych, podobnie jak rękopisy, ryciny czy zabytki kartografii.

Zadanie polegało na digitalizacji 15 starych druków o tematyce militarnej wraz z przeprowadzeniem niezbędnych zabiegów  konserwacji 5 obiektów. Do projektu wybrano wiele cennych pozycji dotyczących głównie techniki wojskowej, a szczególnie budowy fortyfikacji i artylerii, ale również związanych z musztrą i dyscypliną w armii.

– Jedną z najcenniejszych jest dzieło Kazimierza Siemienowicza “Artis magnaeartilleriae pars prima”, wyd. Amsterdam 1650 r. To najwybitniejsza polska praca dotycząca techniki wojennej okresu przedrozbiorowego. Dzieło pisane po łacinie, przełożone na kilka innych języków, było przez prawie 200 lat podstawowym podręcznikiem artylerii w Europie – tłumaczą w TNP. – Druk ilustrowany rycinami technicznymi pioniersko omawia m.in. technikę wytwarzania rakiet, w tym wielostopniowych. Innym ciekawym drukiem jest traktat hiszpańskiego inżyniera wojskowego Diego Ufano Artillerie, c’est à dire: Vraye instruction de l’artillerie et de toutes ses appartenances, wyd. Zutphen 1621 r. Praca porusza szeroki aspekt zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z artylerią. Jest przy tym bogato ilustrowana licznymi rycinami – dodają.

Jedna z nich pokazuje sposób na odzyskanie zatopionej armaty i zawiera jedno z najwcześniejszych przedstawień nurka. Zdigitalizowane w ramach projektu stare druki, zostaną zamieszczone w internecie na stronie Płockiej Biblioteki Cyfrowej prowadzonej przez TNP, a dodatkowo w stacjonarnej czytelni multimedialnej Biblioteki im. Zielińskich.

Wszyscy płocczanie mogą obejrzeć starodruki wojskowe ze zbiorów Biblioteki im. Zielińskich TNP na wystawie w siedzibie Towarzystwa  Naukowego Płockiego  (Płock, pl. Narutowicza 8). Wystawa będzie czynna do 20 listopada 2017 r.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji