Zmiany w Orlenie – nowe twarze w zarządzie i… nie tylko

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

​W poniedziałek Rada Nadzorcza PKN Orlen powołała nowych członków zarządu. Wiceprezesem koncernu został Mirosław Kochalski, w zarządzie znalazł się również Zbigniew Leszczyński – m.in. były prezes płockiej spółki Rynex czy Wisły Płock. Odwołano natomiast z pełnienia dotychczasowej funkcji Marka Podstawę, Członka Zarządu ds. Sprzedaży. Koncern zyskał także nowego dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej.

Nowy wiceprezes PKN Orlen, Mirosław Kochalski, jest absolwentem studiów podyplomowych „Zarządzanie wartością firmy” na SGH w Warszawie, a także Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobył tytuł magistra historii. Od 1994 pracował w Urzędzie Rady Ministrów, a następnie w Urzędzie Zamówień Publicznych. Był dyrektorem generalnym Urzędu Zamówień Publicznych w latach 1997–1999. W latach 1999–2002 był dyrektorem Biura Dostaw i Zakupów Pozapaliwowych w PKN Orlen.

Od 2003 do 2006 roku pracował w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Do 2005 kierował Biurem Zamówień Publicznych. Był zastępcą prezydenta stolicy od listopada 2005 do grudnia 2005. 19 grudnia 2005 został przez Radę Warszawy powołany na sekretarza miasta, a 20 grudnia 2005 ówczesny prezydent Warszawy, Lech Kaczyński, udzielił mu specjalnych pełnomocnictw do reprezentowania miasta po objęciu przez niego urzędu Prezydenta RP. 9 lutego 2006 premier Kazimierz Marcinkiewicz powierzył mu pełnienie obowiązków Prezydenta m.st. Warszawy, które wykonywał do 20 lipca 2006. Zastąpił go Kazimierz Marcinkiewicz, nominowany na to stanowisko przez premiera Jarosława Kaczyńskiego 18 lipca 2006.

24 lipca 2006 objął stanowisko prezesa Ciech S.A. po ustępującym Ludwiku Klinkoszu. 26 czerwca 2008 nie otrzymał od walnego zgromadzenia akcjonariuszy absolutorium z wykonywanych obowiązków, a 11 lipca 2008 złożył rezygnację, która została przyjęta. Został członkiem Rady Zamówień Publicznych przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Od grudnia ubiegłego roku pełnił funkcję Doradcy Prezesa Zarządu w PKN Orlen.

Powołany wczoraj na członka zarządu Zbigniew Leszczyński, dobrze znany jest płocczanom. Tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim (Rachunkowość i finanse), później dokształcał się jeszcze w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (Zarządzanie spółką na rynku Unii Europejskiej), Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Projektowanie i eksploatacja sieci komputerowych) oraz w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego (Zarządzanie projektami).

Zbigniew Leszczyński od 2006 roku aktywnie uczestniczył w pracach spółek miejskich w Płocku. Był w radach nadzorczych m.in. Agencji Rewitalizacji Starówki (2005-2006), Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. (2006-2008), Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. (2010-2011). Od 2001 do 2008 roku pracował w ORLEN – PetroCentrum Sp. z o.o.

Przez niespełna rok był także prezesem spółki Rynex (kwiecień 2008-styczeń 2009), kilka miesięcy pełnił funkcję prezesa Wisły Płocka SA (lipiec 2010-styczeń 2011). Od 2014 roku był prezesem zarządu spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu  oraz wiceprezesem zarządu Fundacji Warsaw Institute (ekspert w zakresie nafty, górnictwa, gazu i energetyki).

Duże poruszenie wywołało także powołanie wczoraj Marcina Mastalerka na dyrektora wykonawczego ds. komunikacji korporacyjnej w PKN Orlen. Zastąpił tym samym Tomasza Filla, pełniącego tę funkcję od 2010 roku, który zakończy pracę 29 lutego br. Do obowiązków Marcina Mastalerka należeć będzie nadzór nad działaniami komunikacyjnymi zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych.

Marcin Mastalerek pochodzi ze Szczecina, jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim. Zaangażował się w działalność Prawa i Sprawiedliwości oraz Forum Młodych PiS, na czele którego stanął w 2011. W wyborach samorządowych w 2010 został wybrany do sejmiku łódzkiego, objął funkcję przewodniczącego klubu radnych PiS. W wyborach parlamentarnych w 2011 został liczbą 8509 głosów wybrany na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu sieradzkim.

Od 2014 do lipca 2015 roku sprawował funkcję rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Później zastąpiła go posłanka Elżbieta Witek, a Mastalerek przejął zarządzanie sztabem wyborczym partii. Podczas kampanii wyborczych Andrzeja Dudy oraz Beaty Szydło odpowiadał za komunikację oraz przygotowanie spotów i konwencji. Był również posłem na Sejm RP VII kadencji.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji