Zespół Śląsk wystąpił w amfiteatrze [ZDJĘCIA]

ADVERTISEMENT

W niedzielne popołudnie w płockim amfiteatrze wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert odbył się w ramach obchodów 93. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w wojnie 1920 r.

Zespół „Śląsk” to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych. W tym roku obchodzi sześdziesięciolecie istnienia, zespół został założony 1 lipca 1953 r przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. „Śląsk” składa się z ponad stu osób: 21-osobowa orkiestra, 41-osobowy chór i 43-osobowy skład taneczny.

PowiązaneTematy

Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Później wykonywał także inne polskie pieśni i tańce, w tym związane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uzyskał w 2007 roku status narodowej instytucji kultury. Jako jedyna instytucja artystyczna w Polsce, zabiega o uzyskanie certyfikatu ISO.

Koncert w Płocku odbył się w 93. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami, którzy skierowali się do naszego miasta po nieudanym ataku na Włocławek w 1920 r.