REKLAMA

Zdzisław Sipiera w Płocku: Potrzebna jest współpraca samorządu

REKLAMA

Programom rządowym, projektom drogowym i rozwojowi Mazowsza poświęcona była konferencja prasowa, którą zorganizowano w płockiej delegaturze mazowieckiego urzędu wojewódzkiego. – Środki, które przychodzą do samorządów, są z każdym rokiem coraz większe. Polska jako całość i Polska samorządowa się bogaci – przekonywał podczas spotkania z dziennikarzami Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Sytuacji w województwie mazowieckim i rządowym programom pro-społecznym poświęcone było spotkanie z mediami, które w środę, 6 marca, zorganizowano w Płocku. Do miasta przyjechał wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera.  Mówił on m.in. o konieczności współpracy samorządów z rządem.

– Aby regiony takie jak Płock mogły się rozwijać, kluczowa jest współpraca samorządu i rządu – przekonywał Sipiera. – Programy, które wprowadza parlament są nacechowane elementami, które na współpracy są oparte. Potrzebna jest zatem chęć kooperacji. Kwoty w budżecie państwa zwiększają się z roku na rok, a co za tym idzie, coraz więcej środków trafia do samorządów. Oczywiście wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Wciąż gonimy zachód – zapewniał.

Jak podkreślał wojewoda, programy, które wprowadza rząd Prawa i Sprawiedliwości, mają na celu zapewnić dużą część potrzeb Polaków. – Nie oznacza to jednak, że rozwiązują one wszystkie potrzeby – jak chociażby kwestię płac nauczycieli – przyznał wojewoda. – Chyba nikt nie powie, że nauczyciele zarabiają za dużo. Zgadzam się, że powinni otrzymywać oni większe wynagrodzenie. Jednak to samo mogę powiedzieć o pracownikach delegatury w Płocku czy dziesiątek innych zawodów – mówił w odniesieniu do planowanego strajku nauczycieli.

PowiązaneTematy

Podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda przekonywał, że sytuacja z polskim szkolnictwem nie jest jednak tak zła, jak informują o tym niektóre media i samorządy.

– Nie ma żadnego chaosu ani destrukcji po reformie edukacji – tłumaczył. – Wiele osób alarmowało o możliwych kłopotach wynikających z połączenia szkół podstawowych z gimnazjami. Nie ma elementów wielkich zagrożeń.  Oczywiście są pewne napięcia, ale one są co roku – na przykład w liceum, w którym jest wolnych sto miejsc, a zgłasza się czterystu chętnych – dopowiadał.Wojewoda zapowiedział także nowe projekty rządowe. Jednym z nich jest planowany program remontów drogowych. – Do tej pory Mazowsze otrzymywało zdecydowanie za mało środków, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców i dróg – powiedział Sipiera. – W zeszłorocznym programie do dyspozycji mieliśmy 75 mln zł.  W tym roku środki, które są do dyspozycji, przekroczą 497 mln zł – zapowiadał.

Wojewoda mówił też o programach rządowych, które realizowane będą w całej Polsce. To m.in. Maluch+ i Senior+, podsumowano też program Rodzina 500+. – W latach 2016-2019 do płocczan trafiło ponad 165 mln zł. Wypłacono świadczenia dla prawie 7,5 tys. rodzin i prawie 11 tys. dzieci – wyliczał wojewoda.

W 2019 roku konkretne środki zostaną przekazane także w ramach programu Maluch +. Na utworzenie 15 miejsc opieki dla najmłodszych w Płocku zostanie przeznaczone 60 tys. zł, a kolejne 10 tys. zł trafi do miasta na ich funkcjonowanie.

Podczas konferencji zapewniono też o planach na przywrócenie tanich kursów autobusowych, mówiono również o kwestii zagospodarowania kamienicy przy ul. 1 maja. – Problem tego budynku jest mi znany. Kwestię zagospodarowania obiektu podejmowaliśmy wielokrotnie z senatorem Markiem Martynowskim. Niestety, inicjatywa w tym temacie należy do prezydenta Nowakowskiego – stwierdził.

Wojewoda zapewniał, że jest otwarty na sugestie dotyczące zagospodarowania kamienicy. – Potrzebuję jednak konkretnej deklaracji przeznaczenia budynku. Ja z wielką chęcią przeznaczę go na przykład na rzecz sali koncertowej. Potrzebuję jednak konkretnej propozycji – wyjaśniał Sipiera.