REKLAMA

Zatańczą przeciwko gwałtowi na randce. Powstań! Zakłóć! Przyłącz się!

REKLAMA

Akcja pn. „Nazywam się Miliard – One Billion Rising”, która kolejny raz odbędzie się w Płocku, ma nagłośnić problem przemocy seksualnej wobec dziewcząt i kobiet, a szczególnie gwałtu na randce.

Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku, napisała:

„Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo, byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie…”

Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET! Właśnie dlatego Eve Ensler zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising” na Walentynki 2013 roku. 14 lutego 2013 roku w ponad 200 krajach i 30 miastach w Polsce kobiety, dziewczęta i dziewczynki, a także mężczyźni, którzy naprawdę kochają i wspierają kobiety, zatańczyli przeciwko przemocy wobec kobiet.

Tańczyły w proteście przeciwko molestowaniu seksualnemu

A dlaczego taniec? Ponieważ tańcząc, rządzimy swoim ciałem. Wyzwalamy energię…W tym roku wydarzeniu, które odbędzie się w Walentynki, przyświeca hasło „Gwałt na randce”.

W Płocku 14 lutego w godzinach 18-18.30 na lodowisku, mieszczącym się na Starym Rynku, uczestniczki zatańczą na lodowisku miejskim. Można zatańczyć w butach, a jeśli ktoś czuje się na siłach, może zatańczyć w łyżwach. W akcji może wziąć udział każdy, bez względu na płeć i wiek.

Po tańcu, w „Kinie za rogiem” odbędzie się odsłona filmu pt: „Triszna. Pragnienie miłości”, czyli poruszające studium emocjonalnego uzależnienia. Po filmie będzie czas na dyskusję, którą poprowadzi organizatorka wydarzenia w Płocku – Monika Mioduszewska-Olszewska i Radosław Łabarzewski.

Próba do tańca odbędzie się 8 lutego, godz. 20 w Studiu Tańca Fame (ul. Nowy Rynek 11, 09-400 Płock).

 

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU