Wyjątkowe święto Zakładowej Straży Pożarnej ORLEN odbyło się w Domu Technika. Medale za długoletnią służbę otrzymało blisko 80 pracowników. Wręczono także Odznaki Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz Listy Gratulacyjne Prezesa Zarządu PKN ORLEN z okazji 60-lecia istnienia jednostki.
W czwartek, 22 czerwca br. Dom Technika gościł strażaków Zakładowej Straży Pożarnej ORLEN oraz wielu gości. Odbyła się wówczas uroczystość 60-lecia istnienia tej formacji.
– W roku powstania, 1963, mieliście jeden samochód, który był pożyczony z Czechowic-Dziedzic – mówił podczas wydarzenia Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN. – Tak zaczęła się historia tej wspaniałej formacji. Jesteście jedną z największych tego typu jednostek w Europie, jesteście doskonale wyszkoleni i wyposażeni. Nie szczędzimy środków, by Zakładowa Straż Pożarna bardzo dobrze funkcjonowała i rozwijała się – podkreślał Daniel Obajtek.
Zaznaczył, że działalność straży pożarnej to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo, ale i udział w różnego rodzaju akcjach, w tym przeciwpowodziowych czy szkoleniowych.
– Jesteście chlubą naszego koncernu – zaznaczał prezes ORLENU. – Dziękuję, że jesteście i godnie reprezentujecie ORLEN – dodał Daniel Obajtek.

Historię Zakładowej Straży Pożarnej ORLENU przypomniał jej komendant, Piotr Mironiuk.
– Tak jak w życiu każdego człowieka, tak i w naszej historii są chwile, które pamięta się dłużej, ale i takie, o których rzadko się wspomina. Historia Zakładowej Straży Pożarnej jest ściśle związana z historią koncernu. 1 marca 1963 roku przyjęto pierwszych funkcjonariuszy do jednostki, jako członków korpusu technicznego pożarnictwa. Pod koniec 1963 roku w jednostce zatrudnione były 53 osoby – wspominał komendant.
Podkreślał, że te pierwsze lata były wyjątkowo ciężkie.
– Trudno sobie dzisiaj wyobrazić służbę ze skromnym sprzętem, jak bosaki, drabiny czy łomy, a takie wyposażenie było właśnie 60 lat temu. Pracownicy pracowali tylko 8 godzin dziennie. Zamykaliśmy jednostkę i… pożaru miało nie być – żartował Piotr Mironiuk.

Oczywiście, przez ostatnich 60 lat zarówno liczebność, jak i wyposażenie jednostki bardzo się wzmocniły. Obecnie zakładowi strażacy mają do dyspozycji m.in. 18 specjalistycznych wozów strażackich, najnowocześniejsze środki łączności, 2 łodzie ratownicze oraz sprzęt pomocniczy i specjalistyczny – w tym działka wodno-pianowe o wydajności od 2400 do 26000 litrów na minutę. Od 1979 roku na terenie zakładu funkcjonują dwa oddziały, dzięki czemu skrócił się czas dojazdu strażaków do interwencji.
Zdarzeniem, które ukształtowało obecny wizerunek Zakładowej Straży Pożarnej było połączenie Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej z Centralną Stacją Ratownictwa Chemicznego. W ten sposób od 1998 roku Zakładowa Straż Pożarna oprócz prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych specjalizuje się w wykonywaniu prac związanych z ratownictwem chemicznym.
– Jesteście niezwykle ważnym elementem wielkiego koncernu – mówił Maciej Wąsik, Sekretarz Stanu w MSWiA. – Chciałem wam wszystkim podziękować za to, że przez 60 lat budujecie bezpieczeństwo najpierw Mazowieckich Zakładów Petrochemicznych, później Petrochemii Płock, PKN ORLEN i od teraz ORLEN SA. To wielkie dzieło, wielki wysiłek. Ogromny szacunek dla was, za budowanie bezpieczeństwa koncernu, Płocka, ale także Polski – zaznaczał minister.
Podziękowania i gratulacje złożył także wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba.
– Tak się składa, że mam przyjemność nadzorować Inspekcję Środowiska i wiem, że znakomicie współpracujecie w sprawach, które dotyczą bezpieczeństwa. Gratuluję, że tak znakomicie pełnicie swoją misję, bez której nie byłoby możliwe funkcjonowanie ORLENU. Życzę wam tyle powrotów, co wyjazdów, niech święty Florian was prowadzi – podkreślał Jacek Ozdoba.

W imieniu strażaków podziękowania za docenienie ich pracy złożył Krzysztof Dobaczewski z Zakładowej Straży Pożarnej ORLEN.
– Otrzymane dziś przez nas medale, odznaki i listy gratulacyjne to z jednej strony uhonorowanie naszego dotychczasowego zaangażowania, z drugiej zaś zobowiązanie do tego, aby strażacy dalej skutecznie chronili zdrowie i życie – mówił przedstawiciel strażaków.
Jak zaznaczał, praca strażaków to praca zespołowa, więc wszystkie odznaczenia są dla całej Zakładowej Straży Pożarnej. A formacja ta to nie tylko działania ratowniczo-gaśnicze oraz działalność prewencyjna, ale i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i mienia Koncernu zarówno podczas normalnej pracy obiektów technologicznych, jak i podczas remontów czy modernizacji. Zabezpieczenia prac szczególnie niebezpiecznych, uszczelnienia instalacji, pomiary stężeń, testy instalacji gaśniczych i zabezpieczających to tylko niektóre zadania, które strażacy realizują w swojej codziennej pracy. Obecnie załoga liczy 166 osób, w tym 146 strażaków w Dziale Ratowniczo-Gaśniczym.
W strukturze Zakładowej Straży Pożarnej ORLENU funkcjonują trzy specjalistyczne grupy ratownicze: wysokościowa, wodno-nurkowa i uszczelnień na ruchu. Wszyscy ratownicy posiadają wymagane przygotowanie zawodowe, doskonalą swoje umiejętności zarówno poprzez ćwiczenia i szkolenia organizowane w Polsce, jak i na specjalistycznych poligonach zagranicznych.
W 2000 roku dzięki udziałowi przedstawicieli Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN w grupie inicjatywnej w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego, powstał System Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT. Dalsze prace doprowadziły do zaakceptowania i utworzenia Krajowego Centrum SPOT w PKN ORLEN z siedzibą w płockiej jednostce. Zakres SPOT obejmuje wzajemną pomoc i współpracę przy usuwaniu skutków awarii i innych zdarzeń występujących w transporcie materiałów niebezpiecznych. Warto przypomnieć także, że 15 listopada 2001 roku Zakładową Straż Pożarną PKN ORLEN włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Zakładowa Straż Pożarna ORLENU współpracuje z wieloma jednostkami w Polsce, uczestniczy też w systemie ratownictwa chemicznego czy krajowym systemie SPOT.