REKLAMA

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra i zamknięte galerie. Rząd ogłosił nowe obostrzenia

REKLAMA

Minister zdrowia przekazał nowe ustalenia w związku z panującą epidemią koronawirusa. Od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte zostają galerie handlowe, specjalne wytyczne zaplanowano także na noc sylwestrową.

Podczas konferencji prasowej w czwartek, 17 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że jedynym sposobem na skuteczną walkę z koronawirusem jest przerwanie transmisji COVID-19. To umożliwi szczepionka, jednak do tego czasu należy wdrożyć szczególne środki ostrożności. Dlatego rząd do 17 stycznia 2021 r. przedłuża etap odpowiedzialności i wprowadza dodatkowe ograniczenia. Jednym z nich jest zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra.

PowiązaneTematy

– Mamy za sobą blisko dwumiesięczną, wyczerpującą walkę z drugą falą pandemii, która rozpoczęła się w październiku, a apogeum osiągnęła na początku listopada. Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie – nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi – tłumaczył Adam Niedzielski.

Jak dodał, widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności polskiego systemu ochrony zdrowia. Jeśli do tego dojdzie, system zdrowia w Polsce nie będzie działał wydolnie.

– Szpitale rezerwowe, które budowaliśmy od października, będą tą naszą rezerwą, która ma nam pomóc w tym, żeby ta ewentualna trzecia fala została obsłużona przez system szpitalnictwa. Patrząc na ryzyko trzeciej fali chciałbym, żeby te szpitale rezerwowe nigdy nie musiały być wykorzystane. Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji – mówił minister zdrowia.

Aby zminimalizować ryzyko nadejścia trzeciej fali epidemii, rząd wprowadził nowe obostrzenia.

Sylwester na nowych zasadach

Zgodnie z wyjaśnieniami przekazanymi przez ministerstwo zdrowia, wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa.

– A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników – apeluje ministerstwo.

Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej, będą obowiązywały dotychczasowe i nowe obostrzenia.Nowe obostrzenia:

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Przypomnijmy również, że  – zgodnie z zaleceniami – nadchodzące święta powinniśmy spędzić ze swoimi domownikami i nie organizować dużych spotkań. Obowiązuje ograniczenie liczby gości, których można zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 11

 1. Andrzej says:

  Jak zawsze typowy Polak ma ból.

 2. Kyos says:

  Zabaw sylwestrowych nie ma , idziesz na domówkę przed 19 wracasz po 6 , petardy odpalasz na terenie posesji ,ale was uwięzili .

 3. Edzio says:

  Wyjdzmy wszyscy na ulicę w noc sylwestrową i obalmy ta komunę.

  • W sylwestra na ulicę says:

   Kto żyw to w noc sylwestrową na ulicę z szampanem żeby złożyć sobie życzenia w geście solidarności. Niech władza zobaczy że lud się nie boi i nie podda się tej fałszywej manipulacji

 4. Halo says:

  Konfederacja nawołuje do olewania obostrzeń i strugania bohaterów.
  Im gorzej w Polsce tym lepiej dla nich
  I Putina

 5. Koniec rządu says:

  Wszystkie obostrzenia od samego początku od maseczek po inne to zwykłe bezprawie a głupi naród się do tego stosuje. Faszystom z rządu chodzi o to żeby ludzie zapisywali się na szczepienia więc nam chcą tak docisnąć pasa żebyśmy sami błagali o tą truciznę zwaną szczepionką żeby nam tego pasa poluźnili. Polski naród nie da się zniewolić a takim postępowaniem rząd sam wyprowadzi ludzi na ulicę a wtedy to będzie jego koniec

 6. Won do izraela says:

  Przekonają się co oznacza wkurzyć Polaków hahaha będą uciekać do swojego Izraela Żydziory z rządu. Nie respektować tych zakazow!!!!

 7. Bezprawie says:

  To jest bezprawie!!!!! Niech ogłoszą stan wyjątkowy to wtedy godz policyjna będzie zasadna A tak to mogą wolnym ludziom naskoczyc ci rządowi przestępcy!!!!!

 8. Nie stosujemy się do zakazow says:

  Niech sobie wsadzą w d…. Te zasady zrobię co będę chciał. Jedynym wyjciem jest test by wsztscy kto żyw w każdym mieście polski wyszedł przed północą na dwór z petardami. Przecież wsztstkich nie zamkną te fasztstowskie gady a to dla nich mogło by się źle skończyć. Wolni ludzie na ulicę!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU