REKLAMA

Obserwujemy zaćmienie Słońca nad Płockiem!

REKLAMA

Pierwszy dzień wiosny przywita nas dość rzadkim i wyjątkowo interesującym zjawiskiem astronomicznym. Będzie to częściowe zaćmienie Słońca, widoczne nad Płockiem w godzinach przedpołudniowych.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc, naturalny satelita Ziemi, znajdzie się pomiędzy najbliższa nam gwiazdą a naszą planetą, przesłaniając tym samym swoją tarczą światło słoneczne. Podczas dzisiejszego zjawiska, pas całkowitego zaćmienia będzie przesuwał się niemal wyłącznie przez obszary morskie. Jedyne miejsca lądowe na jakie natrafi, to Wyspy Owcze i archipelag Svalbald.

W Płocku można już rozpocząć obserwację od godz. 9:47, gdy Słońce znajdzie się nieco ponad trzydzieści stopni nad horyzontem. Koniec zjawiska przypadnie na godz. 12.07. Jednak najważniejszy moment, kiedy maksimum zakrycia tarczy słonecznej osiągnie 66,25 procent, pojawi się o godzinie 10:56.

Pamiętajmy jednak, że do takiej obserwacji należy się wcześniej dobrze przygotować i w żadnym wypadku nie kierować wzroku bezpośrednio na Słońce. Nawet krótkotrwałe wystawienie siatkówki na silne światło może się dla nas źle skończyć. Począwszy od chwilowego, czy nawet wieloletniego porażenia nerwu wzrokowego, aż po całkowitą ślepotę.

Do obserwacji bezpośredniej najlepiej przydadzą się atestowane okulary zaćmieniowe. Kto nimi nie dysponuje, może po prostu wykorzystać zwykłe szybki ochronne, co najmniej o numerze 12, stosowane w maskach spawalniczych. Osłabiają one dość mocno światło Słońca, doskonale zabezpieczając nasz wzrok. Natomiast każdy, kto posiada jakikolwiek sprzęt optyczny, od najprostszej lornetki, lunetki, aż po teleskop, może dokonywać obserwacji na dwa sposoby. Pierwszy, to zasłonięcie obiektywu specjalną folia (filtr słoneczny) Baadera, w przypadku obserwacji bezpośredniej. Drugi, to znana i dość popularna wśród początkujących miłośników obserwacji astronomicznych metoda projekcyjna. Polega ona na naprowadzeniu urządzenia optycznego na Słońce, tak by wiązka światła opuszczająca okular, padała na jakikolwiek materiał ekranowy. Może nim być nawet zwykła kartka papieru, na której bardzo efektownie pojawi się obraz tarczy słonecznej, zakrywanej przez Księżyc. Jest to metoda najbezpieczniejsza dla oczu, a przy okazji daje możliwość sprzętowej obserwacji zaćmienia przez kilka osób jednocześnie.Wykorzystując powyższe rady i mając na uwadze fakt, że po raz pierwszy udało się sfotografować całkowite zaćmienie Słońca już w 1860 roku, a więc zaledwie 21 lat po wynalezieniu fotografii, czego dokonał Brytyjczyk Warren De la Rue, można również pokusić się o uwiecznienie tego niesamowitego zjawiska we własnym zakresie. Nie trzeba bowiem dysponować drogim sprzętem fotograficznym, aby mieć pamiątkę w postaci udanych zdjęć zaćmienia Słońca. Wystarczy do tego nawet aparat kompaktowy ze średnią krotnością zoomu, albo smartfon. Wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni, pomysłowości i twórczego podejścia do zabawy w fotografię.

Zachęcamy, bo warto. Kolejne częściowe zaćmienie Słońca,widoczne będzie w Polsce dopiero 12 sierpnia 2026. W 2075 roku można będzie obserwować zaćmienie obrączkowe (pierścieniowe). Zaś całkowite zaćmienie będzie miało miejsce w… 2135 roku.

Przebieg zaćmienia Słońca przez powierzchnię Ziemi – GRAFIKA

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU