REKLAMA

Wystawa „Wielozmienność” w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

W piątek w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „Wielozmienność”. Będzie można podziwiać niezwykłe malarstwo Łukasza Huculaka.

11 września o godzinie 18 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Łukasza Huculaka „Wielozmienność”, pomyślanej jako próba retrospektywnego spojrzenia na jego dotychczasową twórczość. Ekspozycję tworzy 120 prac z 14 cykli, m.in. Kosmos, Herezja, Czaszki, Detale czy Botanika.

– Płocka wystawa jest pierwszą tak pomyślaną prezentacją sztuki Łukasza Huculaka. Tak, czyli ukazującą całą jej różnorodność, zmienność, wariacyjność, obfitość – podkreśla kurator wystawy, historyk i krytyk sztuki Bogusław Deptuła.

Wcześniej powstałe prace uzupełnia ponad 50 obrazów, które w Płockiej Galerii Sztuki zostaną pokazane premierowo i w większości pochodzą z cykli Herezja i Kosmos. „Wielozmienność” będzie można oglądać do 8 listopada.

Łukasz Huculak, Hipoteza, 2009, olej na płótnie, 80×220 cm

Łukasz Huculak to malarz, członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów, związany z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i kieruje studiami doktoranckimi. Na płockiej ekspozycji zaprezentuje charakterystyczne dla swego stylu dzieła, utrzymane w estetyce detalu i non finito, o różnej i złożonej narracji i przesłaniu, łączące elementy figuratywne i abstrakcyjne.

Łukasz Huculak, Różowe nakrycie, tempera na papierze, 2012

Rutynowym komponentem prezentowanych prac jest nieustanna zmiana, w której trakcie  abstrakcyjne plamy stają się plątaniną gałęzi, ludzkie postaci dekoracyjnym ornamentem, a martwa natura kosmicznym pejzażem. Obrazy artysty – na płótnie, papierze czy desce – przyciągają uwagę fakturą, ascetyzmem i stonowaniem kolorów i tematyką, która najczęściej obejmuje rzeczy codzienne, detale architektury, prawdziwe bądź wyimaginowane pejzaże, naturę: nieoczywistą i fantastyczną.

W swojej twórczości Huculak odkrywa i eksploruje coraz to nowe obszary intelektualne, artystyczne, biologiczne, kosmologiczne, teraz również matematyczne. „Wielozmienność” to termin zaczerpnięty z matematyki i nawiązuje do „funkcji wielu zmiennych”.Łukasz Huculak, Idol, olej na płótnie, 2020

Artysta sięga do bogatej tradycji sztuki europejskiej, przede wszystkim do sztuki włoskiego renesansu.

– Mam skłonność postrzegania świata przez pryzmat leonardowskiego sfumato, w którego miękko zatartych granicach kształty łagodnie przechodzą jedne w drugie. Traktuję swoją pracę wielowątkowo, starając się zawsze dotrzeć do określonych punktów wieloma odmiennymi szlakami – mówi o swoim malarstwie Łukasz Huculak.

Wystawa, zbudowana wokół wielkoformatowych dominant, będzie prowadzić przez wszystkie pojawiające się w jego twórczości wątki: cielesności i śmiertelności, architektury i wnętrza galerii, procesów o czarownictwo, kosmicznych pejzaży i kompozycji inspirowanych neurologią i botaniką, wreszcie – martwych natur.

Łukasz Huculak, Lektorium, tempera na desce, 2020

Dzieła, zebrane na płockiej wystawie, dla jednych będą pretekstem do filozoficznych i egzystencjalnych analiz, a dla innych, zapisem refleksji, emocji i wyobraźni samego artysty, spoglądającego w niesamowity kosmos, nieuchwytny wszechświat i w samego siebie.

Z uwagi na stan epidemiczny liczba osób uczestniczących w wernisażu jest ograniczona. Wejście za okazaniem zaproszenia lub po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu 24 366 43 20. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Osoby, które chcą wziąć udział w innych wydarzeniach, organizowanych przez Płocką Galerię Sztuki, proszone są o zapoznanie się, wydrukowanie i wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, dostępnego na stronie internetowej PGS.

Łukasz Huculak, Mitra, tempera na desce, 2018

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. regionalista says:

    Obrzydliwe i nieludzkie. Upadek Cywilizacji Człowieka. NIEGODNE Marnotrawienie pieniądzy podatników.
    A jest Pandemia i trzeba ratować ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU