Wystawa w Łodzi o płockich Themersonach

REKLAMA

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz festiwal SkArPa zapraszają na najnowszą wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi, zatytułowaną „Themersonowie i awangarda”.

On – pisarz, artysta i kompozytor. Ona –  malarka, ilustratorka książek, scenografka. Franciszka i Stefan Themersonowie zajęli się wspólnym tworzeniem filmów eksperymentalnych i należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych w polskiej sztuce XX wieku.

PowiązaneTematy

W piątek, 22 lutego łódzkie Muzeum Sztuki otworzy wystawę polskich awangardzistów, którym przewodzić będą Stefan i Franciszka Themersonowie. Dzień później odbędzie się sympozjum towarzyszące wystawie, w którym wezmą udział: Agnieszka Karpowicz, Rod Mengham, Jasia Reichars oraz Nick Wadley.

Wystawa obejmować będzie projekcje ocalałych filmów Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego” (1937), „Calling Mr. Smith” (1943) oraz „Oko i ucho” (1944-45), związane z twórczością filmową kolaże i fotogramy Stefana Themersona. Ponadto, będzie można zobaczyć bogaty wybór prac rysunkowych i malarskich Franciszki Themerson oraz zrealizowane wspólnie przez Franciszkę i Stefana publikacje wydawnictwa Gaberbocchus Press. MS zapowiada również ujawnienie pokrewieństwa między postawami Themersonów, a postawami innych artystów, kojarząc ich prace z pracami m.in. Jankela Adlera, Raoula Hausmanna i Kurta Schwittersa. Dopełnieniem projektu będą dwie prace współczesne – Jarosława Kozłowskiego i Wojciecha Pusia.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi, Sprengel Museum w Hanowerze, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Themersons Archive w Londynie, Ubu Gallery w Nowym Jorku, Israeli Museum w Jerozolimie, Fundacji Signum, kolekcji prywatnych we Francji i w Polsce.

Warto dodać, że Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Związki Muzeum z awangardą datują się na przełom lat 20. i 30., kiedy to grupa radykalnych twórców z grupy „a.r.” rozpoczęła akcję gromadzenia dla Muzeum dzieł najważniejszych artystów owego czasu. Akcja ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem europejskiej awangardy, skłaniając wielu znakomitych artystów – takich jak Fernand Leger, Max Ernst, Hans Arp czy Kurt Schwitters – do przekazania w darze swoich dzieł. Kolekcja jest konsekwentnie poszerzana o międzynarodową sztukę nowoczesną i współczesną od ponad 80 lat. Dzięki temu Muzeum Sztuki to obecnie jedyne w Polsce muzeum, posiadające tak bogate zbiory światowej sztuki XX i XXI wieku.

Dopełnieniem wystawy „Themersonowie i awangarda” jest komiks autorstwa Franciszki Themerson oraz program wydarzeń towarzyszących (w sobotę zaplanowano sympozjum z udziałem: Agnieszki Karpowicz, Roda Menghama, Jasi Reichardt, Nicka Wadley’a). Wydany zostanie również obszerny, bogato ilustrowany katalog. Kuratorem wystawy jest Paweł Polit.

Wystawa zrealizowana została przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach obchodów Roku Themersonów, organizowanego pod auspicjami Instytutu Książki.