Wygrana Mon-Polu z Łomiankami

W kolejnym meczu rozgrywek 1 ligi koszykówki kobiet Mon-Pol pokonał na własnym parkiecie drużynę SMS PZKosz Łomianki 82:64. Pierwsza kwarta nie zapowiadała zwycięstwa gospodyń, a o korzystnym wyniku zadecydowała bardzo dobra postawa płocczanek w drugiej połowie spotkania.

Wiceliderki przyjechały do Płocka umocnić się w czołówce ligowej tabeli i utrzymać dystans do prowadzącej drużyny AZSu Uniwersytet Warszawski. Mon-Pol, który wyraźnie przegrał dwa ostatnie ligowe mecze i zajmował przed spotkaniem 9. pozycję, chciał wrócić na właściwe tory i przy okazji zrewanżować się rywalkom za porażkę w pierwszym spotkaniu.

Początek spotkania należał zdecydowanie do drużyny gości. SMS grał szybko i skutecznie, zaś płocczanki długo nie potrafiły znaleźć właściwego rytmu. Przez pierwsze 4 minuty punktowały tylko koszykarki z Łomianek i wysunęły się na prowadzenie 7:0. Złą passę przerwała dopiero Jagoda Oses, której udało się zdobyć 4 punkty i zmniejszyć dystans do rywalek. Był to jednak tylko chwilowy zryw i SMS szybko odzyskał kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Na trzy minuty przed końcem pierwszej odsłony rywalki uzyskały 10 punktów przewagi i utrzymały ją do końca kwarty, ostatecznie wygrywając tę część spotkania 21:10.

Druga kwarta zaczęła się od celnego rzutu i dwóch punktów Jagody Oses. Poprawiła się zdecydowanie obrona płocczanek, dzięki czemu mecz stał się bardziej wyrównany. Drużyna z Łomianek nie dochodziła już tak łatwo do sytuacji rzutowych i płocczanki przestały tracić dystans, a nawet powoli zaczęły odrabiać straty. Ostatecznie Mon-Pol wygrał drugą kwartę 16:12, a na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 26:33.

Trzecia odsłona to pokaz dobrej gry gospodyń. Mon-Pol wreszcie zagrał nie tylko uważnie w obronie, ale przede wszystkim skutecznie i rywalki szybko zaczęły tracić wypracowaną przez pierwsze 20 minut przewagę. Duże kłopoty sprawiała gościom Agnieszka Wierzbicka, kilka razy celnie rzucając za trzy punkty. Wystarczyły 3 minuty i Mon-Pol po raz pierwszy w spotkaniu objął prowadzenie 40:39. Wprawdzie SMS próbował jeszcze podjąć walkę, ale gospodynie pokazały, że w tym spotkaniu trudno będzie je pokonać. Płocczanki do końca kwarty powiększały swoją przewagę i zwyciężyły trzecią część spotkania 29:14.

Ostatnia część spotkania to nadal bardzo dobra gra Mon-Polu. Punktowały właściwie wszystkie płocczanki i przewaga nad rywalkami wzrastała z każdą minutą. SMS nie potrafił znaleźć recepty na dobrze dysponowane gospodynie i jasne było, że nie uda się gościom wywieźć z Płocka kompletu punktów. Ostatecznie płocczanki zwyciężyły w czwartej kwarcie 27:17, a w całym spotkaniu 82:64. Cieniem na wyniku kładzie się tylko kontuzja Sylwii Janas, która musiał opuścić boisko pod koniec trzeciej kwarty i chociaż nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak ciężka to kontuzja, to na gorąco wydaje się, że może być to coś poważniejszego.

Po meczu trener gości, Roman Skrzecz powiedział: – Zbyt łatwo oddawaliśmy piłkę w ręce przeciwniczek i Mon-Pol potrafił to wykorzystać. Mieliśmy też zbyt dużo przewinień, nie mogliśmy ustać jeden na jeden a przeciwniczki, w przeciwieństwie do nas umiały bronić i dla tego wynik jest, jaki jest.

– Udało się nam wygrać przede wszystkim mądrą i konsekwentną grą. Mecz w Łomiankach nam nie wyszedł, ale dzisiaj spięłyśmy się i pokazałyśmy tak naprawdę naszą koszykówkę – powiedziała rzucająca Mon-Polu, Agnieszka Wierzbicka. – Myślę, że teraz z meczu na mecz będzie coraz lepiej. Stajemy się silną drużyną i każda z nas wierzy w umiejętności koleżanek. Cieszę się, że wreszcie udało mi się zagrać tak, jak zawsze chciałam grać. Trenuję bardzo dużo rzutów za trzy i dzisiaj przyniosło to efekt – dodała najskuteczniejsza w ekipie gospodyń.

Mon-Pol Płock – SMS PZKosz Łomianki 82:64 (10:21, 16:12, 29:14, 27:17)