REKLAMA
REKLAMA

Wybuch komina. Akcja ewakuacyjna w Borowiczkach [Zdjęcia]

REKLAMA

Podczas prac remontowych, prowadzonych przy kominie pieca wapiennego cukrowni w Borowiczkach, doszło do groźnego wybuchu. Byli poszkodowani. Wezwano Grupę Ratownictwa Specjalistycznego z Płocka.

Brzmi groźnie? Bez obaw. To tylko kolejne ćwiczenia z zakresu ratownictwa wysokościowego, przeprowadzone w niedzielny poranek przez  Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock Podolszyce na terenie należącym do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Borowiczkach.

PowiązaneTematy

Według ustalonego scenariusza, ratownicy po dotarciu na miejsce otrzymali informację, że na kominie znajduje się jedna osoba poszkodowana. Strażacy podczas rozpoznania zgłosili uszkodzenie jedynych schodów, umożliwiających dostęp do rannego. Dalsza akcja ratownicza wymagała więc wspinaczki po konstrukcji kratowej komina. A z uwagi na zagrożenie trującymi gazami po wybuchu, strażacy musieli zastosować indywidualne aparaty oddechowe. Gdy znaleziono poszkodowanego, do akcji na wysokości zadysponowano wsparcie dodatkowych trzech ratowników, którzy po wspięciu się na szczyt komina, przystąpili do budowania układów linowych, umożliwiających opuszczenie noszy. Stan poszkodowanego przez cały czas był monitorowany przez ratowników.

Gdy ranny został bezpiecznie opuszczony na ziemię, pozostała grupa, znajdująca się wciąż na górze, dostała przez radio zgłoszenie, że kondygnację niżej, na podeście, znajduje się jeszcze jeden poszkodowany, z uszkodzeniem kończyny dolnej. Zadanie strażaków polegało na zjechaniu do niego na linach, sprawdzeniu stanu zdrowia, udzieleniu pomocy, a następnie opuszczeniu przy użyciu technik linowych. Tu w rolę poszkodowanego wcielił się nasz fotoreporter.

Cała akcja ratunkowa przebiegła pomyślne i wszyscy „ranni” zostali sprowadzeni bezpiecznie z uszkodzonego komina.

Tego typu scenariusz symulowanej akcji ratowniczej to jeden z elementów projektu, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia na dużych wysokościach. Akcje przeprowadzane są cyklicznie w różnych rejonach Płocka i okolic, z wykorzystaniem konstrukcji wysokościowych. W ten sposób członkowie GRS OSP starają się nieustannie zdobywać doświadczenie w rozpoznawaniu specyfiki terenu, dotyczącego newralgicznych obiektów o dużej wysokości, oraz wciąż podnosić swoje kwalifikacje. Grupa dysponuje specjalistycznym wozem, który umożliwia wykorzystanie profesjonalnego sprzętu i technik alpinistycznych.

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock Podolszyce powstała w 2013 roku. Istnieje, by reagować na zagrożenia, które mogą wystąpić w Płocku na wysokościach, głównie na wysokich wielokondygnacyjnych konstrukcjach i budynkach o różnym przeznaczeniu.

Ratownicy – ochotnicy nieustannie szkolą się we własnym zakresie, systematycznie kompletują wyposażenie specjalistyczne. Planując własny rozwój, przyczyniają się do poprawiania naszego bezpieczeństwa. Ale, jak sami zauważają, dodatkowe wsparcie finansowe władz miasta, czy jakichkolwiek innych instytucji, byłoby niezmiernie przydatne i na pewno przywitaliby je z wielką radością.