Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja poniżej oczekiwań [WIDEO]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W niedzielę wybieraliśmy polityków, którzy zasiądą w Parlamencie Europejskim. W naszym powiecie – w odróżnieniu od wyników krajowych – wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Taka sama jak w całym kraju była natomiast frekwencja – poniżej oczekiwań.

Niska frekwencja nie była niespodzianką – niechęć płocczan do wyborów do Europarlamentu widoczna była aż nadto. Pomimo popieranej i nagłaśnianej przez nas kampanii “Płock bije rekord frekwencji!”, mieszkańcy Płocka otwarcie deklarowali, iż nie będą głosować w niedzielę, bowiem ich zdaniem nie ma to najmniejszego sensu.

W tym przekonaniu utwierdziła nas niedzielna EchoSonda, w której przepytaliśmy płocczan o udział w eurowyborach. Wyniki sondy nie nastrajały pozytywnie. Niektórzy płocczanie owszem, deklarują chęć wzięcia udziału w wyborach, lecz przeważająca większość nie widzi takiej potrzeby.

– Nic się nie zmieni, nawet jeśli nie zagłosuję – stwierdziła spotkana przez nas kobieta. – Nie ma pracy, jest bieda i żadna władza tego nie zmieni – dodała. – Politycy mówią to, co chcemy usłyszeć – wtórował kolejny spotkany przez nas przechodzień. – Zmiany na stołkach nie zauważymy – dodał.

Uczestnicy naszej EchoSondy załamują ręce, nie widząc kandydata, na którego warto oddać swój głos. – Brak głosu to także wybór – usłyszeliśmy.

W Płocku frekwencja wynosiła 23,1 proc. W sumie oddano 23 tysiące głosów. Zgodnie z najnowszymi danymi, w naszym mieście wygrało Prawo i Sprawiedliwość (32,1 proc), druga była Platforma Obywatelska (31,33 proc), później SLD (9,07 proc), PSL (8,15 proc), Nowa Prawica (6,37 proc), Europa Plus Twój Ruch (5,23 proc), Polska Razem (4,13 proc), Solidarna Polska (2,4 proc) i Ruch Narodowy (1,23 proc).

O wiele niższa frekwencja została odnotowana w powiecie płockim – wynosiła ona tylko 16,75 proc. W powiecie wygrał również PiS (37,61 proc), drugie miejsce zajęło z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe (25,39 proc). Platforma Obywatelska z 15,11 proc była trzecia. Kolejne miejsca dzieli przepaść procentowa. Nowa Prawica, Janusza Korwin-Mikkego (6 proc), Sojusz Lewicy Demokratycznej (5,87 proc), Solidarna Polska (3,61 proc), Polska Razem (2,63 proc), Europa Plus Twój Ruch (2,48 proc), Ruch Narodowy (1,29 proc).

Jak w temacie eurowyborów wypowiadali się płocczanie? Na kogo oddali swój głos lub dlaczego nie oddali go w ogóle? Sprawdź w naszej EchoSondzie!

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji