REKLAMA

Wojtek Bógdał: Ostatni złoty medal dedykuję tragicznie zmarłemu na zawodach lotnikowi

REKLAMA

Na początku czerwca w Jutrosinie odbyły się Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski. Wojtek Bógdał zdobył złoto, jednak medal przekaże rodzinie lotnika, który utonął w trakcie zawodów.

W dniach 4-8 czerwca 2019 nad zalewem w wielkopolskim Jutrosinie rozegrano V Otwarte Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski. Podczas nich reprezentant płockiego Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, Wojtek Bógdał, sięgnął po kolejny złoty medal w swojej karierze.

Do rywalizacji przystąpiło 41 zawodników z 10 krajów, a polska reprezentacja liczyła 21 pilotów. Organizatorzy na miejsce zawodów wybrali jutrosiński zalew. Ukształtowanie terenu, brak wysokiej zabudowy i odpowiednia ilość miejsca do startów motoparalotni sprawia, że jest to idealne miejsce do rozgrywania slalomowych mistrzostw.

Warto przypomnieć, że od 2016 roku FAI (Międzynarodowa Federacja Lotnicza) ze względu na bezpieczeństwo zawodników dopuszcza rywalizację w tej dyscyplinie wyłącznie nad powierzchnią zbiorników wodnych.
Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem wcześnie rano w środę, a przed wieczorną sesją lotów zostały przerwane przez wstrząsający wypadek.

Podczas przygotowania wodnego stadionu do rozpoczęcia kolejnej konkurencji, płynący na pontonie zawodnik wpadł do wody i zaczął tonąć. Niestety, pomimo podjęcia akcji ratunkowej i reanimacji, członek Aeroklubu Ostrowskiego zmarł. Rywalizacja została wstrzymana, a Organizatorzy postanowili ją wznowić dopiero w czwartkowy wieczór.W sobotę, tuż przed zachodem słońca rozegrano finały Mistrzostw. Zacięta walka toczyła się do ostatniego zakrętu. Złoty medal w klasie wózków jednoosobowych zdobył Wojtek Bógdał, a w klasie „start z nóg” – Bartosz Nowicki.

Warto wspomnieć, że Wojtek Bógdał to najbardziej utytułowany zawodnik w historii motoparalotniarstwa w Polsce, którego Sponsorem Głównym od 2018 roku jest firma PKN ORLEN. Na swoim koncie ma między innymi trzy tytuły Mistrza Świata i złoty medal Igrzysk Sportów Nieolimpijskich.

– Po czterech dniach rywalizacji zwyciężyłem w klasie wózków jednoosobowych. Gratuluję wszystkim zawodnikom ich wyników! To była rywalizacja na wysokim poziomie. Dziękuję Organizatorom za sprawne przeprowadzenie Mistrzostw. Mając w pamięci tragicznie zmarłego Sebastiana Lewek, dedykuję mu swój złoty medal, który w najbliższym czasie trafi na ręce jego rodziny – powiedział Wojtek.

Płocki motoparalotniarz, poza rywalizacją w zawodach, często uczestniczy w pokazach lotniczych zadziwiając publiczność podniebnymi akrobacjami. Po zawodach rozpoczyna intensywne przygotowania do Płockiego Pikniku Lotniczego, który odbędzie się już w najbliższy weekend. Podczas pokazów, pierwszy raz w historii, planuje wykonać „lądowanie” na skrzydle samolotu i wspólny lot na wysokości płockiej skarpy.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. tadek says:

    JAKOS NIKT NIE WSPOMINA ŚMIERCI P. SZUFY………..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU