Wojtek Bógdał Mistrzem Europy

Wojciech Bógdał, absolwent płockiej Jagiellonki i student Politechniki Warszawskiej, zdobył złoty medal na I Slalomowych Motoparalotniowych Mistrzostwach Europy w Couhé we Francji. Zawody były dedykowane zmarłemu niedawno tragicznie Pierwszemu Slalomowemu Mistrzowi Świata – Grzegorzowi Krzyżanowskiemu.

Mistrzostwa odbywają się w dniach 21-27 lipca. Polskę reprezentowali Marcin Bernat, Andrzej Bury, Marian Drężek, Piotr Ficek, Marek Furtak, Adam Piórek, Andrzej Malkusz i Kamil Mańkowski (w klasie PF1) oraz Krzysztof Romicki i  20-letni Wojciech Bógdał, zawodnik Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku (w klasie PL1).

Tegoroczne Mistrzostwa Europy to sprawdzian przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Polsce. – Reprezentację mamy bardzo równą i każdy z pilotów może stanąć na „pudle” – mówił przed zawodami Adam Paska, wieloletni trener motoparalotniowej Kadry Narodowej, wielokrotny Medalista Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski. – Do zdobycia jest sporo medali, więc na pewno nie wrócimy z pustymi rękoma – dodał optymistycznie.

I nie pomylił się. Polacy zdobyli dwa złote medale i trzy srebrne. Jeden ze złotych, w kategorii PL1, zdobył Wojciech Bógdał – 6. pilot zeszłorocznych Slalomowych Mistrzostw Świata, który wygrał wszystkie kwalifikacje w swojej klasie. W finałowej walce pokonał rywali, wygrywając wszystkie 18 wyścigów i zdobywając tytuł Pierwszego Motoparalotniowego Slalomowego Mistrza Europy w klasie PL1 (motoparalotnia jednoosobowa, start na kołach). Srebrny medal w tej kategorii przypadł także Polakowi, utytułowanemu zawodnikowi Krzysztofowi Romickiemu, a na trzecim miejscu znalazł się aktualny Wicemistrz Świata – Francuz Frederick Mallard.

Srebro, oprócz Krzysztofa Romickiego, wywalczył Piotr Ficek (PF1, czyli motoparalotnia jednoosobowa, start z nóg – warto zaznaczyć, że w tej kategorii było w pierwszej siódemce aż pięciu Polaków) oraz sztafeta PF1 (Kamil Mańkowski, Piotr Ficek, Andrzej Malkusz). Te wszystkie osiągnięcia dały polskiej drużynie złoto w Klasyfikacji Narodowościowej.

„Dziękujemy wszystkim naszym kibicom, którzy wierzyli w nas do końca i trzymali za nas kciuki. Świadomość tego, że jesteście z nami dodawała nam skrzydeł, a wyniki to potwierdziły. Za 1,5 tygodnia wyjeżdżamy na VIII Klasyczne Mistrzostwa Świata na Węgry – mamy nadzieję, że tam też będziecie z nami” – piszą przedstawiciele Paramotor Team Poland.