REKLAMA

Wisła na kartach książki kapitana

REKLAMA

Wisła błękitna, szara Wisła. Najmilsza mi jest i najbliższa… Kto poznał raz gorycze i uroki Wisły, ten już na ślepo pójdzie za nią do końca… – tak o swojej ukochanej rzece pisze kapitan Stanisław Fidelis. Promocja jego książki odbędzie się w najbliższą sobotę.

PowiązaneTematy

„Wisła – rzeka mojego życia” to wspomnienia kapitana Stanisława Fidelisa z okresu kilkudziesięciu lat jego marynarskiej służby. Jego pasja zaczęła się od wakacyjnego wyjazdu, gdy jako uczeń szkoły zawodowej, na szlaku Grudziądz – Malbork – Gdańsk „tłukł węgiel, pomagał przy szlakowaniu pieca, smarował i oliwił potężne suwaki maszyny parowej”, wspierając brata Andrzeja, starszego palacza. To właśnie tutaj, na pokładzie statku S/P „Matejko” (tzw. Garbus), „o najmilszym sygnale (a może jednak piękniejszy sygnał miał S/P „Bałtyk”?)”, doświadczył pierwszych przeżyć żeglugowych na Wiśle.

W wieku osiemnastu lat został przyjęty do pracy w Żegludze na Wiśle. Od tej pory, dzięki uczestnictwie we wszelkich możliwych kursach i szkoleniach (dla bosmanów, sterników, mechaników, poruczników i kapitanów), szybko piął się po szczeblach marynarskiej hierarchii – aż do uzyskania szlifów kapitana I klasy. Prawdziwym powodem do marynarskiej dumy stało się dla kpt. Fidelisa objęcie w 1970 roku dowodzenia na „Żubrze W-13”, kursującym na trasie Płock – Gdańsk.Książka to nie tylko wspomnienia – autor, zaniepokojony stanem Wisły, apeluje również do kompetentnych władz (różnych szczebli) o docenienie „wielkiej arterii wodnej, jaką jest nasza największa rzeka”, która jest jednocześnie „ogromnym niewykorzystanym potencjałem w sferze transportowym naszego kraju”. Według kapitana, zaniedbując Wisłę „pozbawiamy się wielomilionowych, a może wielomiliardowych zysków, które wzbogacałyby nasz narodowy budżet”.

Dzięki zapiskom Kapitana Fidelisa, mamy możliwość również zobaczyć, ujętych na fotografiach, ludzi rzeki oraz „jednostki pływające”, w tym przepiękne statki pasażerskie. Książkę będzie można nabyć w trakcie jej promocji, która odbędzie się w Domu Darmstadt (pl. Stary Rynek 1), w sobotę 18 maja o godz. 17. Wstęp wolny.

Na podst. opr. Wojciecha Góralskiego

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU