REKLAMA

Wirtualna wystawa „Życie” Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

Płocka i wrocławska galeria sztuki wraz z artystami Arturem Przebindowskim i Szymonem Parafianiakiem zapraszają na wirtualny wernisaż wystawy „Życie”. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy czwartek.

Płocka Galeria Sztuki jest współorganizatorem wystawy w przestrzeni wirtualnej „ŻYCIE”, razem z Galerią Miejską we Wrocławiu i artystami, Arturem Przebindowskim i Szymonem Parafiniakiem. Jest to prezentacja malarstwa i obiektów ośmiorga polskich artystów w formie wirtualnego spaceru, wzbogacona m.in. o wywiady z nimi i ich biogramy oraz teksty krytyczne.

Swoje prace pokazują twórcy, którzy mieli swoje wystawy indywidualne w Płockiej Galerii Sztuki: Kiejstut Bereźnicki, Jan Dobkowski, Łukasz Huculak i Artur Przebindowski, a także Julia Curyło, Zdzisław Nitka, Krzysztof Skarbek i Theseus. Nietypowy wernisaż w sieci odbędzie się 8 października o godzinie 20.08 na stronie internetowej wystawy „Życie”.

Idea wystawy, która istnieje tylko w rzeczywistości wirtualnej, odnosi się do życia jako najbardziej uniwersalnej wartości i w bardzo sugestywny sposób dotyka fizycznego i duchowego wymiaru zjawiska, jakim jest życie. W swoim graficznym zapisie nawiązuje do znaku nieskończoności i symboliki.

– Sensem tego artystycznego eksperymentu jest próba dotarcia dalej niż, karmiący się tylko informacjami, rozum dociera, życie nie jest tylko zjawiskiem przyrodniczym. Nie jest też tylko złudnym, chwilowym fenomenem, obserwowanym z perspektywy religijnej, sub specie aeternitatis (z punktu widzenia wieczności). Nie da się go spójnie opisać jako serii moralnych, etycznie zrozumiałych wyborów i rozstrzygnięć. Oscylacja pomiędzy tymi, tak różniącymi się ujęciami, zapewnia życiu niekończąca się cykliczność w naszym o nim myśleniu”. Dodatkowo tytuł „Życie” ma taki zakres, że zmieścić się w nim mogą wartości skrajne, wykluczające się: dobro, zło, piękno i brzydota, zachwyt i dezaprobata, a nawet znużenie. Życie jest czymś wykraczającym poza estetyzację, moralizowanie, pragmatyczność, ale i abstrakcyjną spekulację – podkreśla krytyk sztuki Krzysztof Cichoń.Dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu Mirosław Jasiński zwrócił uwagę na szczególny wydźwięk wystawy „Życie” w dobie pandemii.

– Osiem malarskich refleksji nad życiem, proponowanych na niniejszej wystawie w tych szczególnych, pandemicznych czasach, ma być odpowiedzią na ten specyficzny okres, kierując się wskazaniem M. Gandhiego, że „w życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększać jego tempo”. Choć poza”horyzontem zdarzeń”, życie pozostaje pytaniem, na które każdy z nas i ludzkość jako całość zawsze będzie starało się znaleźć odpowiedź – zauważa Mirosław Jasiński dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Koncepcja wystawy: Artur Przebindowski, Szymon Parafiniak
Kuratorzy: Mirosław Jasiński, Bogdan Gradka, Artur Przebindowski
Autorzy tekstów: Krzysztof Cichoń, Bogusław Deptuła, Mirosław Jasiński
Koordynacja projektu: Szymon Parafiniak i Jacek Śliwczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU