REKLAMA

Wielkie święto piłki nożnej w Płocku

REKLAMA

Bardzo uroczyście obchodzono 70-lecie Wisły Płock o raz 40. rocznicę powstania Płockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Jubileuszowe obchody trwały przez całą niedzielę.

17 grudnia mszą świętą w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się obchody jubileuszu powstania klubu Wisła Płock oraz Płockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

O godzinie 16 organizatorzy zaprosili gości do płockiego Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego, gdzie zaplanowano koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej oraz wystawę pucharów płockiego klubu.

Wieczorem główne uroczystości odbyły się w Orlen Arenie, podczas oficjalnej, jubileuszowej kolacji. Tam atmosfera była już luźniejsza – nie zabrakło zabawy tanecznej, pokazu sztucznych ogni i wystawy archiwalnych zdjęć.

Podczas uroczystości ogłoszono także wyniki głosowania na najlepszą jedenastkę w 70-letniej historii Wisły Płock. Od początku października do końca listopada można było wybierać najlepszych bramkarzy, obrońców, pomocników, napastników oraz trenerów, spośród sześćdziesięciu nominowanych zawodników oraz ośmiu szkoleniowców.

Ostatecznie wybrano najlepszą jedenastkę 70-lecia Wisły Płock.

BRAMKARZ: • ARTUR SEJUD – Brał udział w dwóch awansach Petrochemii do najwyższej ligi. Przez długi czas był podstawowym golkiperem drużyny. W latach 1996-2002 płockiej bramki strzegł w 101 spotkaniach.

OBROŃCY:

 • MARCIN WASILEWSKI – Czterokrotny mistrz Belgii i mistrz Anglii z sezonu 2015/2016. Wybitny reprezentant Polski, który w drużynie narodowej debiutował, jako pierwszy zawodnik Wisły Płock w historii. Przy Łukasiewicza 34 zagrał w 79 meczach i zdobył trzy bramki.
 • PAWEŁ MAGDOŃ – W Płocku występował w latach 2005-2006 i 2012-2015. Z Wisłą sięgnął po Puchar oraz Superpuchar Polski. W zdobyciu obu trofeów wysoki stoper miał duży udział, Zarówno z Zagłębiem Lubin jaki i z Legią Warszawa otwierał wynik. W sumie brał udział w 113 pojedynkach Nafciarzy i zakończył je strzeleniem dziewięciu goli.
 • MIROSŁAW MILEWSKI – Ostoją płockiej defensywy był przez siedem lat. W tym czasie wywalczył trzy awanse do elity, 190 razy zagrał w niebiesko-biało-niebieskiej koszulce i sześciokrotnie trafił do siatki rywali.
 • ANDRZEJ PRZERADA – Ulubieniec kibiców. Serce, ambicja, charakter. Dla wielu był symbolem prawdziwego walczaka. 95 występów i jedna bramka to jego dorobek w barwach Petrochemii.

POMOCNICY:

 • SŁAWOMIR PESZKO – Aktualny reprezentant Polski, który w sezonie 2009/2010 sięgnął z Lechem Poznań po mistrzostwo kraju. Pierwsze kroki w futbolu stawiał jednak w Płocku, skąd wypłynął na szerokie wody. W Wiśle uzbierał 142 występy, zdobył dwadzieścia siedem bramek i cieszył się z pierwszego trofeum.
 • DARIUSZ ROMUZGA – Wieloletni kapitan i rekordzista pod względem liczby występów dla Wisły Płock w ekstraklasie. Łącznie dla Nafciarzy zagrał aż 260 razy i strzelił dziewiętnaście goli. Pod koniec przygody z Nafciarzami wzniósł w górę Puchar i Superpuchar Polski.
 • DARIUSZ GĘSIOR – Wicemistrz olimpijski z 1992 roku i dwukrotny mistrz Polski z Ruchem Chorzów oraz Widzewem Łódź. Prawdziwy general środka pola. Z równą skutecznością zaczynał i kończył akcje. Przez dwa i pól sezonu w Płocku zagrał w 74 meczach, uwiecznił je zdobyciem dziewiętnastu bramek i zgarnięciem krajowego Pucharu.
 • PAWEŁ MIĄSZKIEWICZ – Do dziś w całej lidze ze święcą szukać takiego fachowca od stałych fragmentów gry. Dwukrotny mistrz kraju z Widzewem Łódź przez cztery i pół sezonu gry wystąpił w 105 spotkaniach w naszych barwach, w których zanotował dwadzieścia cztery trafienia.

NAPASTNICY:

 • WOJCIECH MAŁOCHA – Król strzelców w zakończonym awansem do grona najlepszych sezonie 1996/1997. Do czasu pojawienia się w Płocku Ireneusza Jelnia nie mieliśmy tak skutecznego napastnika. 107 występów zwieńczonych 52 bramkami to bilans Małochy w czasie prawie pięcioletniego pobytu w Petrochemii.
 • IRENEUSZ JELEŃ – Najlepszy strzelec w ekstraklasowej historii Wisły Płock. Występując w Płocku w latach 2002-2006 zagrał w 126 meczach dla Wisły we wszystkich rozgrywkach, w których strzelił 58 goli. Wydatnie przyczynił się do największych sukcesów klubu. Jako jedyny zawodnik Nafciarzy dostąpił zaszczytu gry na Mistrzostwach Świata w 2006 roku. Po turnieju rozgrywanym w Niemczech wyjechał do AJ Auxerre. Francuzi zapłacili za niego rekordowe 900 tysięcy euro.

TRENER:

 • MARCIN KACZMAREK – W Wiśle Płock pracował 60 miesięcy, co jest absolutnym rekordem klubu. W tym czasie Nafciarze uzyskali promocję z drugiej do pierwszej ligi, a później także z zaplecza do LOTTO Ekstraklasy. W najwyższej lidze utrzymanie przyszło bez większych problemów.

Wiśle Płock gratulujemy i życzymy jeszcze wielu takich jubileuszy!

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. Ja says:

  Nie których na tych fotka co tak się wciskali nie mają pojęcia o piłce i Wiśle,nie wspomnę o tym że na stadionie ze świeczka ich szukać.Smieszne to….

 2. Kibic says:

  Nie których na tych fotka co tak się wciskali nie mają pojęcia o piłce i Wiśle,nie wspomnę o tym że na stadionie ze świeczka ich szukać.Smieszne to….

 3. archimedes says:

  SAMI ZORGANIZOWALI DLA SIEBIE ….Jak zwykle rasia klapa gozdzik.Ci co nic nie robia najhuczniej swituja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU