Więcej pieniędzy dla rad osiedla i działkowców?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podczas ostatniej konferencji programowej PSL-u można było dowiedzieć się, jakie propozycje ma partia dla rolników, działkowców i emerytów. Nie zabrakło również tematu, którym żyje całe Mazowsze, czyli połączenia Orlenu z Lotosem.

fot. Wiktor Pleczyński

5 marca br. odbyła się kolejna z serii konferencji, podczas których PSL przedstawia swój program wyborczy na nadchodzące wybory samorządowe. Tym razem spotkanie było poświęcone wzmocnieniu roli starostów, zmian w prawie ułatwiającym rolnikom zatrudnianie obcokrajowców oraz propozycjom dla działkowców.

  • Wzmocnienie roli sołtysów – PSL zwrócił uwagę, że główny zarobek sołtysa pochodzi z udziału w zbieraniu podatków, a w czasach gdy większość transakcji odbywa się przez internet, jego zarobki bardzo spadły. W tej sytuacji partia proponuje stworzenie systemu powiatowych grantów dla sołtysów, by zrekompensować im wydatki związane z ich pracą.
  • Emerytury bez podatków – kolejnym punktem w programie ludowców jest zdjęcie z emerytur obciążenia podatkami, powołują się tu na przykłady Grecji, Bułgarii i Węgrzech, gdzie taki system funkcjonuje. Dzięki temu emerytury poszłyby o około 25% w górę.
  • Zatrudnianie cudzoziemców na roli – na konferencji pojawili się rolnicy, którzy żalili się, że po zmianie przepisów na temat zatrudniania obcokrajowców są traktowani jak przedsiębiorstwa i koszty zatrudnienia cudzoziemców na roli bardzo wzrosły. Jednocześnie powiększono ilość niezbędnych formalności i papierów, które musi załatwić rolnik, co nie jest bez znaczenia. PSL chce przeforsować własną koncepcję przepisów zatrudnienia obcokrajowców w rolnictwie jeszcze na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Rolnikom zależy, aby zmiany wprowadzić jak najszybciej, liczą, że albo rząd szybciej będzie wdrażał swoją poprawkę do zapisów o zatrudnieniu obcokrajowców, albo ludowcy przeforsują swoją koncepcję.

Rady osiedli

PSL planuje wsparcie nie tylko sołtysów i rad sołeckich, ale również ich, jak stwierdzili, “miejskich odpowiedników”, czyli rad osiedli. Dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego, radny Tomasz Kominek opowiedział o potrzebie wsparcia rad osiedlowych i zwiększenia ich budżetów. Argumentował, że to rady najlepiej znają potrzeby mieszkańców osiedli i wiedzą, jakie inwestycje są najważniejsze. Dlatego rady osiedli powinny dostawać o 6 tysięcy złotych więcej na swoje działania, co znaczy, że miałyby do dyspozycji 20 tysięcy zł rocznie.

Płockie ogródki działkowe

Poseł Piotr Zgorzelski zwrócił uwagę na zablokowanie przez PSL próby zmian, umożliwiających przejmowanie przez developerów ogródków działkowych, które chciała wprowadzić Platforma Obywatelska. Ludowcy nadal chcą aktywnie wspierać działkowiczów i planują wygospodarowanie 200 tysięcy złotych dla płockich ogrodów działkowych na inwestycje. Dyrektor Tomasz Kominek podkreślił, że pojedynczy ogród mógłby ubiegać się nawet o 30 tysięcy złotych na realizowanie swoich projektów.

Połączenie Orlenu z Lotosem

Marszałek Adam Struzik zapytany o jego opinię na temat wykupienia przez Orlen pakietu kontrolnego akcji Lotosu stwierdził, że nie powinno to w żaden sposób godzić w zarobki województwa pomorskiego, ani zwiększać dochodów województwa mazowieckiego i samorządowcy z Pomorza nie powinni niczego się obawiać, bo Mazowszu też nie zależy na odbieraniu im pieniędzy.

– Wydaje mi się, że to służy przede wszystkim budżetowi państwa, że sprzedając Orlenowi te akcje, zwiększa się dochody do budżetu państwa. Natomiast to nie będzie jedna firma, tylko spółka zależna. No i oczywiście w sensie kapitałowym będzie ona dużo silniejsza i być może będzie służyła w przyszłości zbudowaniu odpowiedniego montażu finansowego do budowy elektrowni atomowej – opowiadał marszałek Adam Struzik.

Kolejna konferencja programowa Polskiego Stronnictwa Ludowego ma się odbyć 9 kwietnia. Tym razem ma przyjąć specyficzną formę “wielkanocnego śniadania prasowego”.

Podziel się:

1 komentarz

  1. No ta, rolnik i działkowiec to przecie to samo wg specuf z PSL. Stare palanty wsadzają na stołki swoich giermków i tworzą dla nich koryta. PSL to najbardziej korytowa partia wszechczasów, dla koryta zawrze sojusz z każdym

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji