Weź udział w maratonie i… napisz list

REKLAMA

W weekend 10-11 grudnia 2011 roku, płocczanie będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom, narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów, organizowany przez Amnesty International.

Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku zaprasza do udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International, w który włącza się już po raz trzeci. Wszyscy chętni do zaangażowania się w tę międzynarodową akcję, mogą przyjść w sobotę, 10 grudnia, w godzinach 12-24 lub w niedzielę, 11 grudnia, w godzinach 7-12.

PowiązaneTematy

Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu, więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka, skazana na śmierć, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas tej akcji.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętowany jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz dwunasty. W czasie Maratonu, przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w wielu krajach na całym świecie. W Płocku będziemy pisać w  Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Tumskiej 9a. Rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 12 w sobotę. Organizatorzy zakładają pisanie w dwóch blokach do północy w sobotę oraz w godzinach 7-12 w niedzielę, nie wykluczają jednak pisania przez całą dobę, jeśli będzie taka potrzeba.

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 145 000 listów. Jest to największe w Polsce wydarzenie, angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Szczegółowy opis sylwetek osób, których dotyczy tegoroczny Maraton Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl. Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.

Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać ze wskazówek, przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Dodatkowe informacje:
Inga Kujawa-Zawadzka
tel. kom. 608 504 891
e-mail: inga.kujawa.zawadzka@gmail.com

O Amnesty International
Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi, działających od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw, zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

źródło: Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku