REKLAMA

Wejdź do świata „Alicji z krainy czarów”

REKLAMA

Chyba każdy zna historię dziewczynki, która przez króliczą norę dostała się do magicznej krainy i spotkała jej niezwykłych mieszkańców, przeżywając nieprawdopodobne przygody. Blisko 100 ilustracji do „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla będzie można oglądać przez cały wrzesień w Płockiej Galerii Sztuki.

PowiązaneTematy

Znajdziemy wśród nich portrety Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika, Uśmiechu bez Kota czy plastyczne wersje zwariowanego podwieczorku. Ich autorami jest 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 19 krajów, m.in. Polski, Włoch, Portugalii, Białorusi, Estonii czy Iranu.

Wernisaż Międzynarodowej wystawy ilustracji „It’s Always Tea-Time” („Zawsze jest czas na herbatę”), który honorowym patronatem objął Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, odbędzie się 1 września o godzinie 18.

– Pomysłodawczynią projektu i wystawy jest estońska ilustratorka Viive Noor, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie, która zaprosiła innych artystów do wykonania ilustracji inspirowanych „Alicją w Krainie Czarów”, opublikowaną po raz pierwszy 4 lipca 1865 r., a napisaną przez angielskiego wykładowcę matematyki Charlesa Lutwidge’a Dogsona (pseudonim Lewis Carroll) – informują organizatorzy wernisażu.

Powstałe prace, akrylowe, malowane farbami olejnymi lub rysowane ołówkiem, po raz pierwszy pokazano w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Różnią się między sobą stylem i estetyką, co związane jest z narodowością i wyobraźnią konkretnego ilustratora. U polskiego popartysty surrealistycznego Roberta Romanowicza, Alicja jest postacią z twarzą chochlika, skaczącą na pniak i wylewającą czerwony napój z dzbanka do herbaty na ziemię. Anne Linnamagi stworzyła wersję Królowej, która wygląda bardziej jak Różowa Księżniczka dzierżąca kosę wśród czerwonych róż.– Umieszczenie na jednej wystawie wszystkich tych ilustracji, które powstały na potrzeby jednego tekstu, pozwala nam uzyskać fascynującą różnorodność punktów widzenia, która w doskonały sposób podkreśla osobowości różnych artystów – opowiada o wystawie we wstępie do katalogu historyk sztuki Vappu Thurlow.

Do 1 października każdy gość Płockiej Galerii Sztuki będzie mógł sprawdzić, czyja artystyczna wizja książki Lewisa Carolla jest mu najbliższa i na ile sposobów można interpretować podwieczorek Alicji ze Zwariowanym Kapelusznikiem, Szarakiem bez Piątej Klepki i zaspanym Susłem oraz jak daleko inne są interpretacje scen i postaci współczesnych artystów od 92 ilustracji Johna Tenniela, stworzonych do pierwszego wydania „Alicji w krainie czarów”.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU