REKLAMA

Walka o czyste powietrze na Mazowszu. Ruszył zaktualizowany program dofinansowania

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

Program „Czyste powietrze” wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców regionu, a od teraz stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny. Wszystkiego o termomodernizacji można dowiedzieć się w punkcie konsultacyjnym Doradztwa Energetycznego.

Zamiejscowy Wydział Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Płocku przedstawił zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Od 3 stycznia wzrosło dofinansowanie, wprowadzono też specjalny audyt efektywności termicznej budynku, który pozwoli na lepsze przeprowadzenie termomodernizacji.

PowiązaneTematy

Realizacja programu w regionie płockim

Do tej pory w regionie płockim z programu „Czyste powietrze” skorzystało aż 8923 gospodarstw domowych.

– Blisko dziewięć tysięcy. To jest dużo, szczególnie jeśli spojrzymy w porównaniu z całym Mazowszem, to w naszym regionie mieszkańcy zainteresowali się termomodernizacją i można powiedzieć, że myślą proekologicznie. Bardzo wielu mieszkańców zdecydowało się na wymianę kotła – zaznaczała Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku.

Program działa od 2018 roku.

Doradztwo energetyczne

W ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Płocku, funkcjonuje punkt doradztwa energetycznego, w którym mieszkańcy regionu mogą dowiedzieć się jak zadbać o mniejsze zużycie energii w swoim domu. Z biurem można skontaktować się telefonicznie pod numerem 887 448 324.

Punkty służą bezpłatnym doradztwem zarówno mieszkańcom, jak i firmom czy instytucjom.– Są to pytania na jaki piec mogą wymienić, na jakie źródło ciepła się zdecydować, tak żeby zaoszczędzić jak najwięcej. Pojawiają się też pytania, jakie działania podjąć w zakresie termomodernizacji, czyli jaki materiał dociepleniowy użyć, jakie są trendy w termomodernizacji i nowinki techniczne, które pozwalają przy niewielkiej inwestycji znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Beneficjenci mogą też uzyskać pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie  – mówił Rafał Chojnacki.

Doradcy pomagają też w określeniu, czy dana nieruchomość może zostać zmodernizowana w ramach programu „Czyste powietrze”. Podczas konsultacji można też dowiedzieć się, na jakim poziomie beneficjent może otrzymać dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Płocku (pl. Stary Rynek 20).

Wsparcie w ramach programu „Czyste powietrze”

Beneficjenci programu „Czyste powietrze” mogą ubiegać się o dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Dotacja może wynosić:

  • do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania,
  • do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania,
  • do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Dodatkowo dla wszystkich poziomów poza wskazanymi limitami dotacja do 1 200 zł na audyt energetyczny. Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej „Czyste powietrze”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU