REKLAMA

Walczymy dalej, robimy swoje – czyli o tym, co dzieje się w sprawie protestu PSL przeciwko likwidacji sądów rejonowych

REKLAMA
Polskie Stronnictwo Ludowe bardzo krytycznie podchodzi do podpisanego rozporządzenia o likwidacji 79 sądów rejonowych.

piotr_zgorzelskiRozporządzenie Ministra Gowina to w istocie ogromny cios w potencjał instytucjonalny powiatów, wspólnot, które w dużym stopniu angażowały się w to, aby taki sąd powstał a jego istnienie stanowi dla mieszkańców ogromną dumę. Sądy rejonowe stanowią o potencjale tychże powiatów, zaś sprawność ich działania może służyć za przykład sądom w dużych ośrodkach, w których to długie terminy załatwiania spraw są niewątpliwą bolączka. Argument ekonomiczny jest również bezzasadny, bowiem oszczędności, które powstałyby w wyniku likwidacji kilkudziesięciu sądów rejonowych są naprawdę znikome.

Na obecną chwilę do laski marszałkowskiej złożony jest obywatelski projekt, odbierający ministrowi sprawiedliwości możliwość likwidacji sądów za pomocą jednego podpisu, tak jak obecnie, bowiem według nowej ustawy to Sejm, a nie minister będzie decydował o ilości sądów. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się jeszcze w tym roku i jestem przekonany, że znajdzie się większość w Sejmie by taki projekt poprzeć. Jeśli ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku, to podpisane rozporządzenie straci moc.

Poza tym, z inicjatywy posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego 18 czerwca tego roku złożony został wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją art.20 pkt 1 ustawy – Prawo o ustroju sadów powszechnych. Przed Trybunałem Konstytucyjnym będę reprezentował wnioskodawców, wykazujących niekonstytucyjność przepisów, na mocy których Jarosław Gowin podpisał słynne rozporządzenie. Mowa w nim jest o tym, że 79 sądów rejonowych miałoby zostać przekształconych w wydziały zamiejscowe większych jednostek.

Polskie Stronnictwo Ludowe nie godzi się na takie zmiany w polskim sądownictwie. Byliśmy, jesteśmy i będziemy orędownikiem wspólnot samorządowych. Naszym zdaniem likwidacja sądów rejonowych może doprowadzić do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie.Tak jak widać – robimy swoje i walczymy dalej.

Piotr Zgorzelski

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU