Walcz z białaczką własnym szpikiem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dziś w ratuszu odbyła się konferencja prasowa na temat Dnia Dawców Szpiku w Płocku. Organizatorem kampanii jest koło Naukowe Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku.

Prezydent Andrzej Nowakowski rozpoczął spotkanie z dziennikarzami od informacji, że podczas finału XX Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Płocku zebrano już 120 tysięcy złotych, a liczenie nadal trwa! W ramach WOŚP pobrano także 16 litrów krwi.

W szczegóły Dnia Dawców Szpiku wprowadził Paweł Podwójci, opiekun Koła Naukowego Inżynierii Środowiska. – Po raz pierwszy w Płocku odbędzie się akcja na tak dużą skalę. Jej organizatorem jest samorząd studentów Politechniki Warszawskiej, natomiast sponsorem Fundacja DKMS Polska. – powiedział Podwójci – Podkreślam, że nie zbieramy szpiku, tylko szukamy potencjalnych dawców. Zawsze barierą były finanse. Podczas tegorocznej akcji Fundacja weźmie na siebie wszystkie koszty.

Paweł Podwójci przedstawił statystyki ilości osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku w porównaniu do liczby mieszkańców w różnych krajach. W Polsce mamy zarejestrowanych 270 tys. dawców. To tyle samo, co w zaledwie dziesięciomilionowej Portugalii. Przykładem dla nas mogą być Niemcy, które mają dwa razy więcej ludności niż Polska, a w bazie dawców ponad 4 mln osób.

– Od chwili oddania krwi może minąć wiele lat do znalezienia bliźniaka genetycznego. Często może to nigdy nie nastąpić – dodała Monika Czajkowska, przewodnicząca Koła Naukowego Inżynierii Środowiska. – Procedura oddania szpiku rozpoczyna się po znalezieniu bliźniaka genetycznego chorego na białaczkę.

Akcja odbędzie się w czwartek 19 stycznia br. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w godzinach od 10 do 18 w budynku Politechniki Warszawskiej przy ul. Łukasiewicza 17. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do bardziej szczegółowych badań dawcy, a następnie do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestoletnim doświadczeniu Fundacji – DKMS Niemcy, Fundacja DKMS Polska od początku działalności przebadała i zarejestrowała w swojej bazie fundacji ponad 171 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 118 osób, spośród nich dało szansę na nowe życie Pacjentom.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji