Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Płocka, która odbędzie się 31 marca br., radni będą m.in. decydować o nadaniu imienia dwóm ulicom.
Ulica Kocia
Pierwsza z ulic, która ma zyskać nową nazwę, to położona w obrębie nr 8 „Śródmieście” droga na działce 483/5. Zgodnie z propozycją, ma ona od teraz nazywać się ul. Kocia.
Jak się okazuje, taka nazwa już funkcjonowała w Płocku. Przypomniał to prezes Płockiego Towarzystwa Technicznego, dr inż. Piotr Gryszpanowicz.
– Koty można lubić lub nie, ale skoro dziś Światowy Dzień Kota to dla przypomnienia mapka z oznaczoną ul. Kocią jaka niegdyś była w Płocku. Z czasem nazwa uległa zatarciu i dziś ta mała, wąską uliczka łącząca Zduńską i Kazimierza Wielkiego nie posiada nazwy – wyjaśniał 17 lutego br.
Wcześniej opowiadał o niej już w lipcu ubiegłego roku. Znalazł wówczas plan Płocka, który w 1921 r. przedstawiał właśnie ulicę Kocią. Zaznaczał, że adresy płocczan pozostaną te same, więc zmiana nazwy nie przyniesie właściwie kosztów.

Tę propozycję Zespół ds. Nazewnictwa Ulic zaopiniował pozytywnie i tak znalazła się w projekcie uchwał.

Ulica im. Tomasza Kolczyńskiego
Drugą z ulic, której nazwę mają nadać radni, mieści się w obrębie nr 1 „Podolszyce-Borowiczki”. Propozycję nadania jej im. Tomasza Kolczyńskiego wysunął w interpelacji złożonej w kwietniu 2021 r. przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski.
Przypomnijmy, że zmarły w ubiegłym roku Tomasz Kolczyński od najmłodszych lat związany był z Płockiem. Urodził się w miejscowości Ośnica, która wówczas należała do Gminy Borowiczki, a obecnie znajduje się w granicach administracyjnych Płocka.
Przyszły wiceprezydent swoją pracę zawodową rozpoczął w 1977 roku w Mostostalu Płock. Następnie był nauczycielem zawodu w ZST „Siedemdziesiątka”, a od 1994 r. ponownie pracował w Mostostalu Płock.

Z płockim samorządem związany był od początku jego istnienia, czyli od 1990 r. Jako jedyny w historii był wybierany do Rady Miasta Płocka w każdej kadencji, choć dwukrotnie zrezygnował z mandatu, by objąć stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju.
Przez wiele lat był przewodniczącym Rady Mieszkańców Osiedla Imielnica i współzałożycielem Parafialnego Klubu Sportowego Imielnica. Jak podkreśla inicjator nadania nazwy, Tomasz Kolczyński był bardzo zaangażowany i oddany sprawom Płocka i jego mieszkańców, cieszył się dużym szacunkiem współpracowników i podwładnych.
Zmarł 3 kwietnia 2021 r. w wieku 64 lat.
Tomasz Kolczyński: Jeśli coś chcemy zrobić, trzeba się zaangażować…
A na osiedlu Miodowa , pomiędzy ul Skłodowskiej a Bartnicza , od 2 miesiecy nie ma nawet jednego robotnika . Cały teren rozkopany , alejki zaczete , nieskonczone . Jeden wielko burdel . Kiedy to sie skonczy
Życie to nie Simcity
Przeglądając osiągniecia tego pana (moja obserwacja jego działalności trwała ponad 30 lat) mimo usilnych starań , nie mogę się dopatrzyć żadnych jego dokonań uzasadniających nazwanie czegokolwiek jego imieniem. Jego dokonania jako wiceprezydenta to nieprzygotowane i spartaczone inwestycje: awaria konstrukcji amfiteatru, wydziwiona i paskudna bryła hali sportowej, do tego niefunkcjonalna, nieudane molo, nierówny asfalt na moście bo układany zimą (chociaż do oddania mostu było jeszcze 2 lata), osuwające się skarpy wykopu w którym drogi DK 60 w Ciechomicach a także niezrealizowany ( całe szczęście że niezrealizowany ) durny pomysł urządzenia stoku narciarskiego na południowym stoku skarpy wiślanej na Ośnicy. Jako radny nie wyróżnił się niczym szczególnym, może poza większą niż inni radni prywatą.
cały Pani komentarz jest żałosny, a jeśli Pani nie podoba się hala sportowa to powinna wyjąć pani pewną częśc męskiego układu płciowego z okolic oczu oraz wziąć rozbieg i zatrzymać się na ścianie. Sama hala sportowa jest bardzo doceniana przez ludzi spoza Płocka jak i przez mieszkańców i jest to jak najbardziej udana inwestycja, cieszmy się, że nie mamy kolejnego kwadratowego kloca.
W d,,, (ciemnej dziurze) byłeś, g… (byle co) wiesz albo jeszcze mniej, ciemny jestes jak kwit na węgiel, nie masz pojęcia co to jest dobra, funkcjonalna, estetyczna czyli nowoczesna architektura. Pokaż badania opinii publicznej (lokalnej i przyjezdnej) na temat oceny płockiej hali sportowej. Ja znam opinie użytkowników, sportowców i środowiska architektów na temat tej hali – są bardzo krytyczne. Według jakich kryteriów ta „inwestycja” jest udana? Lepiej nie używaj słowa inwestycja, bo nie wiesz co to znaczy.
że musi upłynąć przynajmniej 5 lat od smierci ?
Trzeba odczekać parę lat, żeby ziemia na grobie zdążyła dobrze opaść i zagęścić się jako tako a czas zweryfikował oceny i opinie.
mam trzy poważne propozycje dla komisji ds nazewnictwa ulic.W Płocku nie ma ulic trzech wybitnych
Płocczanek.Są to Marcelina Rościszewska,Ludwika Dąbrowska i Janina Bogdanówna.Wszystkie trzy nie były radnymi ale miały wielkie zasługi dla naszego miasta.Drodzy radni do dzieła.Czy wam nie wstyd,że te Panie nie
są upamiętnione ulicami?
Nie, nie wstyd. Drut im w but.
Obawiam się, że piszesz to z doświadczeń domowych- matka, siostra? Te Panie na upamiętnienie zasługują. A czy polityk zasługuje? Niekoniecznie. Ale o zmarłych albo dobrze, albo wcale..