W Płocku odbędą się dni żydowskie

REKLAMA

Na początku września odbędą się pierwsze „Płockie dni żydowskie”. W programie znajdą się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które pozwolą poznać kulturę żydowską. Przedsięwzięcie organizowane przez Muzeum Żydów Mazowieckich ma stać się w naszym mieście tradycją.

Całość rozpocznie się w muzeum przy ul. Kwiatka 7. Tam, w środę, 4 września o godz. 18 nastąpi otwarcie wystawy malarstwa i rysunku „Mój Korczak”. Zaprezentowanych zostanie blisko dwadzieścia prac Itzchaka Belfra, 90-latka, który obecnie mieszka w Izraelu, wychowanka Janusza Korczaka. Prace poświęcone są m.in. Staremu Doktorowi – jednemu z największych pedagogów i twórców praw dziecka – i prowadzonemu przez niego słynnemu Domowi Sierot.

PowiązaneTematy

Dzieła pochodzą ze zbiorów znanej płocczanki Romany Ludwickiej-Mierzejewskiej, laureatki Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka. Itzchak Belfer podarował jej swoje prace z intencją powołania Centrum Korczakowskiego. – Na wystawie, którą zobaczymy, znajdziemy beztroskie sceny z życia na Krochmalnej, obrazki z kolonii letnich, jak i przejmujące sceny z przeprowadzki do getta i ostatniej podróży na Umschlagplatz, a stamtąd bydlęcymi wagonami do Treblinki. Artysta posłużył się w nich relacjami świadków, wyobraźnią i sercem – komentuje Romana Ludwicka-Mierzejewska.

Dzień później, w czwartek 5 września, „Płockie dni żydowskie” przeniosą się na Stary Rynek. Najpierw w restauracji Estera o godz. 17 rozpocznie się wieczór poezji poświęconej poetom getta warszawskiego, przygotowany i prowadzony przez członków Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zostanie zaprezentowana m.in. twórczość Władysława Szlengela, poety żydowskiego tworzącego w języku polskim, a także dokonania Icchaka Kacenelsona, piszącego w jidysz i hebrajskim i Racheli Auerbach, znanej z tworzenia w języku polskim i jidysz.

Przed ratuszem o godz. 18 odbędzie się koncert „Kołysanki na wieczny sen” Leny Piękniewskiej z zespołem. Usłyszeć będzie można na żywo to, co zawiera płyta o tej samej nazwie wydana w 2012 roku – jest ona hołdem dla wielu pokoleń polskich Żydów. Lena Piękniewska to laureatka wielu festiwali, stypendystka prestiżowego Stypendium im. Marka Grechuty, na wspomnianym albumie śpiewa w języku polskim i hebrajskim. Na „Kołysankach…” jest miejsce na jazz, muzykę Wschodu, całość tworzy wciągający klimat. W trakcie koncertu serwowana będzie kawa po żydowsku.

W tym samym miejscu odbywać się będzie promocja książki autorstwa płocczan Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego, od lat zaangażowanych w tematykę żydowską. Zawiera m.in. pół tysiąca biogramów płocczan pochodzenia żydowskiego. Publikacja przygotowana została na podstawie archiwalnych materiałów prasowych z kraju i zagranicy oraz relacji ustnych. Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Książnicą Płocką. Promocja książki zaplanowana jest również na piątek, 6 września  o godz. 19 przed ratuszem.

Muzeum Żydów Mazowieckich na zakończenie „Płockich dni żydowskich” 6 września o godz. 18 zaprasza do siebie na projekcję 40-minutowego amerykańsko-izraelskiego filmu dokumentalnego „Terytoria”. Daje on wgląd w życie Izraelczyków z dawnego Związku Radzieckiego, którzy zamieszkali w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Niektórzy z nich przenoszą się do osiedli w poszukiwaniu tańszego lokum, inni pałają się ideologią syjonistyczną, a jedni i drudzy są pod wpływem doświadczeń z przeszłości, gdy byli uciskaną mniejszością w ZSRR. Film – zajmujący się problemami tożsamości, religii i konfliktu – był prezentowany w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie motywy”.

Na Starym Rynku o godz. 19 zaplanowano gotowanie i degustację czulentu, w specjalnie postawionej karczmie żydowskiej przez restaurację Estera. W tym czasie na żywo będzie grał płocki zespół Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej – np. „Lead Sheet”, „The Blessing Nigun” i „Ki Mitziyon”. Tourklezz to trio tworzone przez kontrabasistę Tomasza Krawczyka, klarnecistę Piotra Buchalskiego i akordeonistę Marcina Kalinowskiego. Zespół brał udział m.in. w stołecznym festiwalu Otwarta Twarda w 2010 roku oraz w Światowym Kongresie Języka Hebrajskiego w Toruniu, który odbywał się rok później. To podczas niego płocczanie grali przy odsłonięciu tablicy poświęconej Zwi Hirschowi Kalischerowi (toruńskiemu rabinowi, jednemu z pionierów syjonizmu) i w ramach spektaklu „światło i dźwięk” przy fontannie Cosmopolis.

Płockie dni żydowskie, 4-6 września 2013. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.