Utonęło już 18 osób. Które miejsca najbardziej niebezpieczne?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak informuje wojewoda mazowiecki, tylko w tym roku na Mazowszu utonęło już 18 osób. W całym 2016 roku było to 46 osób, a w 2015 r. – 50 osób. Warto zadbać o bezpieczeństwo nad wodą, szczególnie pod kątem dzieci.

Ze statystyk wynika, że najbardziej niebezpiecznymi miejscami są kąpieliska niestrzeżone – rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Wojewoda Mazowiecki. Właśnie dlatego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera apeluje o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i zwrócenie szczególnej uwagi na bawiące się nad wodą dzieci.

W ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył spot, który ma zwrócić uwagę na problem pozostawiania dzieci bez nadzoru rodziców w czasie wypoczynku nad wodą.

Kąpieliska i miejsca objęte zakazem kąpieli specjalnym nadzorem objęły też odpowiednie służby – policja, WOPR i straż miejska.

Przypominamy, że nad wodą warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych
  • stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących
  • nie wchodźmy do wody po alkoholu
  • nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę
  • dzieci powinny wchodzić do wody zawsze pod opieką dorosłych.

Z dotychczasowych, tragicznych doświadczeń wynika, że najczęstszymi przyczynami utonięć są: wchodzenie do wody pod wypływem alkoholu, przecenianie swoich możliwości, nieznajomość akwenu, łamanie zakazu kąpieli oraz nieumiejętne uprawianie sportów wodnych.

W tegorocznym sezonie letnim na terenie województwa mazowieckiego samorządy wyznaczyły 48 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 3 kąpieliska. Plaże przy kąpieliskach znajdują się w: Kozienicach (Jezioro Kozienickie), Nieporęcie (Dzika Plaża na Zalewie Zegrzyńskim) oraz Płocku (Zalew Sobótka).

Przypomnijmy, że 26 czerwca doszło do tragedii na Jeziorze Zdworskim, kiedy to 19-letni mężczyzna wskoczył z roweru wodnego do jeziora i utonął.

Znaleziono ciało 19-latka

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji