Biblioteka Pedagogiczna w Płocku zaprasza do oglądania wystawy „Tradycje, obrzędy, zwyczaje w literaturze i sztuce”. Coś ciekawego znajdą dla siebie zarówno dorośli, jak i młodzież i dzieci.
Czas lepiej poznać tradycje, obrzędy i zwyczaje przedstawiane w literaturze i sztuce. Pomoże w tym Biblioteka Pedagogiczna w Płocku, która 11 kwietnia o godzinie 17.30 zaprezentuje dedykowaną tej tematyce wystawę. Projekt został zrealizowany we współpracy z Płockim Stowarzyszeniem Twórców Kultury.
Ekspozycja powstała ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, pasjonatów tradycji i kultury polskiej. Na wystawie będzie można obejrzeć obrazy artystów sekcji plastycznej, którzy przelali swoje emocje i najgłębsze przemyślenia na płótno. Nie zabraknie też wyrobów sekcji rękodzieła.
Biblioteka chce poszerzyć wiedzę i pobudzić zainteresowanie przeszłością oraz teraźniejszością prezentowanymi w dziełach. Instytucja zabiega też o szacunek wobec kultury i tradycji narodowych. Adresatami wystawy są nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorośli.
Ekspozycja składa się z kilku części. Pierwsza to Wielkanoc, symbolizująca odrodzenie życia.
– Wśród różnych przedmiotów zobaczymy również kłosy zboża, lniany strój chłopski i ręcznie pieczony zdobiony chleb, który nawiązuje do dożynek największego tradycyjnego święta okresu letnio -jesiennego organizowanego tuż po żniwach. Zaprezentowany zostanie przegląd literatury, która była inspiracją i nawiązuje do ważnych w naszej kulturze tradycji, obrzędów i zwyczajów – mówi Małgorzata Wierzbicka, nauczyciel bibliotekarz.
Wystawę kończy szopka betlejemska, która na ziemie polskie przywędrowała już w XIII wieku.
Wernisaż połączony będzie z prelekcją etnologa Grzegorza Piaskowskiego, kierownika działu etnografii w Muzeum Mazowieckim oraz wystąpieniem Anny Włochowskiej – autorki wierszy, z sekcji literackiej Stowarzyszenia.
Wystawa będzie dostępna do zwiedzania w budynku Biblioteki Pedagogicznej w Płocku od wtorku do piątku od 9 do 18, a w sobotę do godziny 15.
Dodaj swój komentarz