REKLAMA

„Tony Halik” i spotkanie z autorem książki o podróżniku w NK Przedwiośnie

REKLAMA

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz w ramach Klubu Filmowego w NK Przedwiośnie – 14 września o 18.00 odbędzie się projekcja filmu „Tony Halik” oraz spotkanie z Mirosławem Wlekłym, jednym z najzdolniejszych reporterów młodego pokolenia, autorem książki „Tu byłem. Tony Halik”.

Reżyser, Marcin Borchardt, zabiera nas w podróż śladami jednego z najwybitniejszych podróżników XX wieku. Tony Halik to człowiek legenda, pilot, odkrywca i obieżyświat, dziennikarz NBC. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. W komunistycznej Polsce za pomocą swoich kultowych programów realizowanych wspólnie z Elżbietą Dzikowską (m.in. ”Pieprz i wanilia”) przenosił miliony Polaków w miejsca, które nawet im się nie śniły.

„Tony Halik” to obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów z prywatnych archiwów Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoło na każdym kroku.

Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się się̨ naprawdę̨, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru. To opowieść o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, żeby mogły się ziścić. O płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

W książce „Tu byłem. Tony Halik” (która stała się inspiracją dla filmu) Mirosław Wlekły, poszukuje odpowiedzi na pytanie: kim był naprawdę Halik? Przemierzył całą Polskę (był m.in. w Płocku), Francję i dwie Ameryki, rozmawiał z bliskimi podróżnika, badał archiwalia. W efekcie odkrył tajemnice, którymi Tony nie dzielił się nawet z najbliższymi. Kierując się dociekliwością i szacunkiem dla bohatera, stworzył jego wielowymiarowy portret.Spotkanie w ramach Klubu Filmowego w NK Przedwiośnie będzie gratką dla fanów non-fiction, dobrego polskiego reportażu i duetu Halik-Dzikowska, miłośników podróży.

Mirosław Wlekły – reporter, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Autor książek „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik”, „Raban! O Kościele nie z tej Ziemi” oraz „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli).  Laureat Nagrody Magellana, nominowany był do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Jest autorem „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce, nominowanego do nagrody Grand Press Digital, a także współautorem reportaży i scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). Ten ostatni jest laureatem 5. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie oraz Nagrody Specjalnej Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni i nagradzanym na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia i w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Spotkanie poprowadzi Anna Dymek.

Pokaz prasowy filmu: Marin Borchardt (reżyser), od lewej: Elżbieta Dzikowska, Martyna Wojciechowska, Mirosław Wlekły, fot. Krzysztof Żuczkowski/Furia Film
Mirosław Wlekły, fot. Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta
Pokaz prasowy filmu: Mirosław Wlekły, fot. Krzysztof Żuczkowski/Furia Film.
Tony Halik – fotos z filmu

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Agnieszka says:

    świetna książka dla ludzi, którzy wychowali się na odkrywaniu świata dzięki Tonemu. Szkoda, że musiał układać się z UBekami, żeby dostawać te pozwolenia na podróże…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU