REKLAMA

Tonący umierają po cichu… Na Mazowszu zginęło tak 27 kobiet, 41 mężczyzn i 1 małoletni

REKLAMA

Lekkomyślność, brawura i alkohol na niestrzeżonych kąpieliskach – to najczęstsze przyczyny utonięć na Mazowszu. W ubiegłym roku zginęło z tego powodu 68 osób. Te najbardziej niebezpieczne miejsca oznaczone są jako czarne punkty.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował, że w 2018 roku na terenie całego Mazowsza doszło do 68 utonięć. Zgodnie ze statystykami, najczęściej do tego typu wypadków dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach.

Dlatego samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją od 10 lat oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 6 tablic ostrzegawczych, co daje łączną liczbę 123 czarnych punktów na terenie Mazowsza.

Warto podkreślić, że w tym roku na terenie Warszawy i okolic doszło już do pięciu utonięć, a wakacje jeszcze się nie zaczęły.

Rok temu na terenie całego Mazowsza utonęło 27 kobiet, 41 mężczyzn i 1 małoletni. Jak podkreślają w urzędzie marszałkowskim, najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność i alkohol. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i nie korzystać z miejsc, które oznakowane są czarnym punktem. Są to bowiem miejsca, w których dochodzi do utonięć, a niebezpieczeństwo stwarzają w nich zawirowania wodne i kształt dna.

Jak podkreśla policja, stosowanie tablic ma charakter ostrzegawczy, a ich celem jest oddziaływanie na wyobraźnię osób, znajdujących się w pobliżu miejsca niebezpiecznego do kąpieli. Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 6 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew), Michalinek (pow. płoński, wyrobisko pożwirowe), Marki (pow. wołomiński, staw Kruczek) oraz Warszawa (500 i 501 km rzeki Wisły i Jeziorka Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim, 3 tablice).

Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

Przypominamy też, że od maja 2019 roku ruszyły w Płocku dyżury na rzece Wiśle Zespołu Ratownictwa Wodnego Rejonowego Płockiego WOPR.

Zespół w składzie stermotorzysta / ratownik wodny, dyżuruje w czerwcu w weekendy w godzinach 11:00 – 17:00. Od lipca będą prowadzone patrole każdego dnia. Ratownicy o zdarzeniach na wodzie mogą być powiadamiani poprzez numer alarmowy WOPR Płock – 519 873 373 oraz przez CPR – telefon alarmowy 112 lub telefon 601 100 100.

Patrole ratownicze są realizowane w ramach zadania publicznego ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Płocka pod tytułem „Zapewnienie bezpieczeństwa nad wodami w Płocku w 2019 r.”

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU